Teknoloji

Yeni nesil mini Starlink uyduları ‘dökülmeye’ başladı: Uzaydan Dünya’ya düşüyorlar

SpaceX’in yeni nesil Starlink uydularının 21 mini versiyonuFırlatılmasından bu yana bir aydan biraz fazla zaman geçti, ancak görünüşe göre bu küçük uydulardan biri artık yörüngede değil.

SpaceX’in internet uydularını izleyen Harvard-Smithsonian astrofizikçi Jonathan McDowell tarafından atılan bir tweet’e göre, 30062 olarak tanımlanan Starlink uydusu Pazartesi günü Kaliforniya kıyılarından 4:50 ET’de Dünya atmosferine yeniden girdi. Uydu büyük olasılıkla bu yeniden giriş sırasında yandı.

  • Elon Musk’ın yeni Starlink uyduları Starlink V2 Minis için işler pek iyi gitmiyor

McDowell, Twitter paylaşımlarında, Starlink V2 Mini’lerden üçünün belirlenmiş operasyonel yörüngelerine ulaşmak için irtifalarını yükseltirken, birinin kontrollü bir yörüngeden saptığını belirtti. Uydunun yörüngeden ayrılmasını yörüngeye yeniden girmeden önce kaydeden resmi olmayan SpaceX kılavuzu Starlink Insider da dahil olmak üzere, diğer gözlemciler lansmanından bu yana V2 Mini’leri takip etti.

Starlink Insider, yakın zamanda fırlatılan uydu grubunun yükselmek yerine yavaşça alçaldığını geçen ay ilk fark edenlerden biriydi. SpaceX CEO’su Elon MuskTwitter’dan yapılan açıklamada, V2 Minis’in durumuyla ilgili spekülasyonlara yanıt olarak, uyduların “ bazı problemler yaşamak diyerek bir kısmının yörüngeden çıkarılacağını, diğerlerinin ise test çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Yakın zamanda yörüngeden ayrılan V2 Mini’yi daha fazla yoldaş takip edebilir, ancak şu anda kesin olarak bilmiyoruz.

SpaceX, 27 Şubat’ta bir Falcon 9 roketiyle 21 yeni nesil Starlink uydusu fırlattı. Bu uydular, şirketin tam boyutlu, yeni nesil Starlink’lerinin minyatür versiyonları olduğundan, şirket onlara V2 Mini adını veriyor. V2 Minis’in AmacıSpaceX’in internet mega takımyıldızının kapasitesini artırmasına ve şirket yeni nesil tam boyutlu uydularını fırlatana kadar Starlink’e artan talebi karşılamasına yardımcı olduğu belirtiliyor.

Ancak bunu başarmak için SpaceX’in dev Starship roketinin fırlatılması gerekiyor. Şirketin şu anda faaliyette olan Falcon 9 roketi, yeni nesil uyduları taşımak için tasarlanmadığı için, SpaceX’in küçültülmüş versiyonlarını geliştirmek zorunda kaldı. SpaceX’in geçen ay ikinci bir V2 Küçük küme başlatmayı planladığı bildirildi, ancak şirketin minyatür uydular için planları şu anda bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu