Haber

Japonya, ortak değerleri paylaştığı ülkelerin ordularına savunma teçhizatı sağlayacak

Japonya, hukukun üstünlüğü ile aynı maliyetleri paylaşan “benzer ülkelerin” ordularına savunma ekipmanı sağlayacağını söyledi.

Resmi Güvenlik Yardımı (OSA) çerçevesi, Aralık 2022’de Başbakan Kishida Fumio hükümeti tarafından güncellenen Ulusal Güvenlik Stratejisi’nin (NSS) bir parçası olarak oluşturulmuştur.

Yeni çerçeve kapsamında Japon hükümeti, hukukun üstünlüğü ve demokrasi gibi değerleri paylaşan “benzer ülkelerin” ordularına savunma teçhizatı sağlayacak.

OSA aracılığıyla Japonya, askeri olmayan amaçlarla sonlandırılan resmi kalkınma yardımı (ODA) kapsamı dışındaki alanlarda gelişmekte olan ülkeleri destekleyecektir.

Yeni çerçeve ayrıca deniz ve hava gözetleme, afet müdahalesi ve insani yardım faaliyetlerini ve Birleşmiş Milletler Barış Savunması operasyonlarının temelini de içeriyor.

“Arzu edilen güvenlik ortamı”

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “OSA, Japonya için arzu edilen güvenlik ortamının oluşturulmasında işbirliğini derinleştirecek” ifadeleri kullanıldı.

Hükümet, Nisan ayının prestijiyle başlayan 2023 mali yılı bütçesinde resmi güvenlik yardımı çerçevesinin finansmanına 2 milyar yen (15 milyon $) ayırdı.

Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, Japonya’nın OSA aracılığıyla ortak maliyetleri paylaşan ülkelerin ordularının savunma yeteneklerini geliştirmeyi hedeflediğini bildirdi.

meram-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu