Haber

İsrailli Mahkumların Aileleri Tel Aviv’den Batı Kudüs’e Yürüdü

İsrail ordusunun 43 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin aileleri ve destekçileri, esir değişimi talebiyle 5 gün önce Tel Aviv’den çıktıkları yürüyüşü tamamlayarak Başbakanlık önünde toplandı. Batı Kudüs’te.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırısı sırasında kaçırılıp Gazze’de tutulan 240’a yakın İsrailli tutuklunun ailesi ve onlara destek veren binlerce İsrailli, 14 Kasım’da Tel Aviv’den yola çıktıktan sonra bu akşam Batı Kudüs’e ulaştı.

Başbakanlık önünde toplanan kalabalık, ellerinde tutsakların fotoğraflarının yer aldığı pankartlar taşıyarak, “Hemen evlerine getirin” gibi sloganlar attı.

Burada konuşan tutuklu yakınları, Netanyahu hükümetinin elinden gelen her şeyi yapmasını talep etti.

Gazze’de bulunan 28 yaşındaki İsrailli mahkumun annesi Orin Gantz, burada yaptığı konuşmada, çocuklarını kurtarmak için 5 gün boyunca yürüdüklerine dikkat çekerek, “Gazze’ye yürümemiz gerekiyorsa yürüyerek gideriz” dedi. Biz de nereye gitmemiz gerekiyorsa gideceğiz, çocuklarımızdan vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

Ailesinden yedi kişi Gazze’de esir tutulan Yuval Haran, “Yolculuk bitmedi. 43 gün çok uzun. Herkes evine dönene kadar yolculuğumuza her yönüyle devam edeceğiz.” dedi.

İsrail’in 43 gündür aralıksız bombaladığı Gazze’de aileler, yakınları için “zamanın daraldığını” belirterek, Başbakan Binyamin Netanyahu ve Savaş Kabinesi’nden yanıt beklediklerini duyurdu.

Ailelerin temsilcileri gösterinin ardından akşam İsrail hükümetinin Savaş Kabinesi’nde Bakanlar Benny Gantz ve Gadi Eizenkot ile bir araya gelecek. Ancak aileler Başbakan Netanyahu ile de görüşmek istiyor.

İsrail’e göre Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nda 239 İsrailli tutuklu bulunuyor.

İzzeddin El Kassam Tugayları, 9 Kasım’daki İsrail baskınında hayatını kaybeden İsrailli esir kadın askerin ölmeden önce yaptığı konuşmanın videosunu yayınladı.

13 Kasım’da yayınlanan videoda Fas asıllı olduğunu söyleyen “Faul Asiyani” isimli 19 yaşındaki esir kadın asker şunları söylüyor: “Gazze’nin tamamı füze saldırısı altında. Benimle birlikte başka esirler de var. Füzeler yüzünden ölmekten korkuyoruz.” dedi.

İsrail hükümeti ve ordusuna seslenen Asiyani, “Lütfen saldırıları durdurun. Burada patlamalar çok yakın.” Sözlerini kullandı.

Kassam Tugayları, İsrail saldırısı sonrasında Asiyani’nin ölümünü gösteren videonun sonundaki görseli yayınladı.

Kassam Tugayları dün, esirlerinin bir kısmını tedavi için bakım merkezlerine naklettiklerini, bir esirin ise sürekli İsrail bombardımanı nedeniyle panik atak sonucu hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Kassam Tugayları daha önce İsrail bombardımanı sonucu onlarca tutuklunun öldüğünü açıklamış olsa da tutuklulardan kaçının hayatta olduğu, kaçının öldüğü bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu