Yaşam

Bilimsel Verilere Göre Bekar İnsanların Cinsel Hayatı İlişkisi Olanlardan Daha mı İyi?

Cinsel yaşamın her birey için farklı anlamları vardır ve bu, ilişkiye göre değişiklik gösterebilir. Peki kimin cinsel yaşamı daha iyi, bekar insanlar mı yoksa kendini adamış insanlar mı? Detaylar için haberimize gelin. ?

Kaynak:https://www.iflscience.com/do-single-…

Cinsel yaşam, aranızdaki bağın dinamiklerine bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Bekarların mı yoksa ilgilenenlerin mi cinsel yaşamının daha uygun olduğu sorusunun cevabı sadece ilgi sıklığı değil aynı zamanda cinsel yaşamın kalitesi ve bireysel ihtiyaçların karşılanmasıyla da ilgilidir.

Bekarlar ile bağlantılı olanlar arasında cinsel aktivite açısından farklılıklar vardır.

2017 yılında yapılan bir araştırma, Amerikalı yetişkinlerin cinsel yaşamlarında bir değişiklik olduğunu ortaya çıkardı: İlişkiye giren ancak evli veya birlikte yaşayanlar daha az cinsel ilişki yaşıyorlardı. Ancak bekar kişilerin cinsel aktivitelerinde herhangi bir azalma gözlenmedi. Bekarların aslında daha az cinsel ilişkiye girdiğini düşünürsek bu, bekarlar için bir ‘zafer’ olarak görülemez. Yine de 2014 yılı itibarıyla evlilerin yıllık ortalama cinsel ilişki sayısı bekarlara göre daha düşük bir seviyeye düştü.

Bazı çalışmalar hiçbir fark olmadığını öne sürüyor.

2021 yılında yapılan bir başka araştırma ise bekar ve evli bireyler arasında cinsel aktivite sıklığı açısından bir fark olmadığını ortaya koydu. Ancak aktif olarak ‘flört eden’ bireylerin cinsel ilgiye daha sık yöneldiği görüldü.

Yaş ve cinsel yönelim de cinsel aktivite sıklığında önemli bir rol oynamaktadır. 25-34 yaş arası en aktif cinsel yaşama sahipken, biseksüel ve eşcinsel bireyler heteroseksüel bireylere göre daha sık cinsel ilişkiye giriyor.

İyi bir cinsel yaşam ne anlama gelir?

Cinsel yaşamın kalitesi, sıklığından daha değerlidir. Bağda haftada bir kez cinsel ilişkiye girmenin iyi bir yaşam kalitesiyle ilişkili olduğu da bilinen bir gerçektir. Yaş ilerledikçe cinsel istek azalabilir ve bu durum özellikle kadınlarda sık görülür. Ayrıca yaşla birlikte artan cinsel sağlık sorunları da cinsel yaşamı etkileyebilmektedir.

Memnuniyet düzeyiniz biraz da partnerinize bağlıdır.

Sonuçta cinsel yaşam süresinin tatmin edici olup olmadığı, kişinin bekar veya ilgi çekici olmasından ziyade cinsel ihtiyaçların karşılanıp karşılanmadığına bağlıdır. Herkesin cinsel ihtiyaçları farklıdır ve bu ihtiyaçların karşılanması cinsel yaşamın kalitesini belirler. Bu nedenle başkalarının cinsel yaşamlarını karşılaştırmak yerine kendi cinsel ihtiyaçlarınıza odaklanmak daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu