Haber

Bornova Belediyesi Bornovalılara Ücretsiz Sağlık Hizmeti Veriyor

Bornova Belediyesi, sağlık hizmetlerine erişimde zorluk yaşayan Bornovalılara ücretsiz sağlık hizmeti vermeye devam ediyor. Başta yaşlılar olmak üzere birçok insana yönelik hem bakım hizmetlerini hem de tarama sağlık hizmetlerini sürdüren Bornova Belediyesi, 2023 yılında toplam 12 bin 353 kişiye hizmet verdi.

Bornova Belediyesi bünyesinde yaşlıların ihtiyaç duyduğu sağlık ve sosyal hizmetler, profesyonel sağlık grupları tarafından konut ortamında sağlanıyor. 2023 yılında 45 mahallede 8.114 kişiye 7 hemşire, 1 diş hekimi, 1 fizik tedavi teknikeri, 1 diyetisyen, 1 berber ve 7 hasta bakım personeli ile evde bakım hizmeti verildi.

ÜREME VE ÇOCUK SAĞLIĞINA YÖNELİK HİZMETLER

Bornova Belediyesi, evlerde hamile kadınlara, bebeklere, çocuklara ve doğum sonrası kadınlara yönelik sağlık hizmetleri ve eğitim vermeye devam ediyor. İlk etapta dokuz mahalle bazında başlatılan ve yaygınlaştırılan hizmet kapsamında Bornova ilçesinde toplam beş ebe talep eden vatandaşlara hizmet veriyor. Bu hizmet kapsamında aile planlaması, doğum ziyaretleri, bebek-çocuk ziyaretleri, hamile ziyaretleri hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. 2023 yılında toplam 2 bin kişiye üreme ve çocuk sağlığı hizmeti verildi.

HASTA NAKİL HİZMETİ

Belediyeye ait iki adet hasta nakil ambulansı ile hizmet verilmeye devam edilmektedir. Randevu sistemiyle çalışan hasta nakil ambulanslarından yararlanmak için vatandaşların Sağlık İşleri Müdürlüğü’nü araması veya başvurması gerekiyor. Evden hastaneye ve hastaneden eve transfer refakatçi eşliğinde gerçekleştirilir. Bornova sınırları içerisinde 2023 yılında toplam 1825 nakil gerçekleştirildi.

BESLENME VE DİYETİSYEN HİZMETİ

Bornova Belediyesi Özgül Gündüz Halk Sağlığı Merkezi’nde diyetisyen hizmetleri de devam ediyor. Adayların vücut kitle indekslerinin normal sınırlar içerisinde olup olmadığının belirlenmesi için diyetisyen ile görüşmeleri istenmektedir. Vücut yağ oranı değerlendirilerek aktivite önerileri ve kişiye uygun diyet programı ile kişilerin gerçek beslenmelerine ve sağlıklı bir şekilde kilo vermelerine yardımcı olunmaktadır. 2023 yılında toplam 885 kişiye diyetisyen hizmeti verildi.

DİŞ HEKİMİ HİZMETİ

Bornova Belediyesi Özgül Gündüz Halk Sağlığı Merkezi’nde ağız ve diş sağlığı hizmetleri veriliyor. Bu kapsamda vatandaşlara hem tarama hem de tedavi olanakları sunuluyor. Bu hizmet hamile ve doğum sonrası kadınlara evde verilmektedir. 2023 yılında toplam 567 kişiye hizmet verilmiştir.

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Bornova sınırları içerisinde ihtiyaç sahibi herkese tarama, bakım ve tedavi hizmetlerini ulaştırmaya çalıştıklarını belirterek, “Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da birçok insanımıza destek olduk. Bu bizim en büyük görevimizdir. Sağlık hizmeti verdiğimiz kişi sayısının 12 bini aşması gurur kaynağımız, vatandaşlarımızın memnuniyetini görmekten mutluluk duyuyoruz.” “Gördükçe doğru yolda olduğumuzu daha çok görüyoruz. Bornova halkına sunduğumuz hizmette emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu hizmetlerin yanı sıra vatandaşlarımıza da destek olmaya devam edeceğiz. Sağlık eğitimiyle birlikte” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu