Teknoloji

AB’de otomobillere ‘kara kutu’ zorunluluğu

Avrupa Birliği, Temmuz 2024’ten itibaren yeni satılan tüm otomobillere otomobilin kara kutusu olarak da bilinen kara kutuyu dahil edecek. “Olay Veri Kaydedici” (EDR) cihazına sahip olmayı zorunlu kılmaktadır. EDR’ler olası bir kaza öncesi ve sonrası birkaç saniye boyunca aracın hızı, frenlemesi, yoldaki konumu ve aracın güvenlik sistemlerinin durumu gibi verileri kaydedecek. Sistem, 2018 yılından bu yana araçlarda zorunlu olan acil çağrı sistemiyle entegre çalışacak.

HANGİ DURUMLARDA ÇALIŞIR?

Hava yastıklarının devreye girmesi, emniyet kemerlerinin ani gerilmesi, çarpışma sonucu aracın kaputunda meydana gelen fiziksel değişiklikler veya saatte 8 kilometreden fazla ani hız değişikliği durumlarında EDR cihazları otomatik olarak çalışmaya başlayacaktır.

HANGİ ARAÇLARA MONTAJ YAPILACAK?

Bir kaza durumunda veriler yalnızca yetkililer tarafından incelenebilir. Bu cihazlar aracın şasi numarasına göre kayıt yapacak ancak şasi numarasının son 4 hanesi gizli kalacak ve böylece kazaya karışan kişinin kimliği bilinmiyor.
8 koltuğa kadar M1 sınıfı binek araçlarda EDR zorunlu olacak. Ayrıca, ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen kamyonetler de dahil olmak üzere N1 sınıfı ticari araçlar da kara kutunun otomotivdeki eşdeğeri ile donatılacak.

ABD’DE YASAL TEKLİF

Halk arasında kara kutu olarak bilinen uçuş kayıt cihazları, 1960’ların sonlarından bu yana uçuşlarda kullanılıyor. Bu cihazlar uçuş boyunca tüm verileri kaydediyor. Kaza anında kolayca bulunabilmesi için parlak renklerde üretilirler.
ABD’de 2012 yılında bu cihazların zorunlu hale getirilmesi için bir yasa tasarısı önerildi ancak öneri 2019’da geri çekildi. 2022’den bu yana yeni bir yasa üzerinde çalışmalar sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu