Haber

Zakharova: Borrell’in Ukrayna’daki ateşkese karşı sözleri korkunç

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph BorrellUkrayna’daki çatışmanın taraflarının uzlaşması yönündeki fikirlerin yanlış olduğunu savunarak, çatışmanın Transatlantik birliği güçlendirdiğini belirtti.

Sputnik’eBorrell’in açıklamasına tepki gösteren Zaharova, bunun yine korkunç bir açıklama olduğunu ancak artık insanların Borrell’in sözlerine alıştığını söyledi.

Zaharova, AB Yüksek Temsilcisi’nin sözlerinin ‘Borrell’miş gibi algılandığını, AB ülkelerinde de tam olarak aynı algının hakim olduğunu kaydederek, şunları kaydetti: ” Böyle bir düşünce bir diplomatın ağzından büyük zorluklarla çıkmalıdır. Çünkü bu diplomatik çalışmanın özüne aykırıdır.“dedi.

Zaharova, Borrell’den bu tür açıklamaları her zaman duyduklarını ve bu kişinin ve onu destekleyenlerin özünde bu anlayışın yer aldığını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Borrell’in yeni açıklamalarına şaşırmadığımı söyleyemem. Gerçekten şok edici.”

Borrell, bir Fransız dergisindeki köşesinde şunları söyledi: “Ukrayna’nın kazanamayacağını ve Batı desteğinin uzun süremeyeceğini bir kez daha duyuyoruz. Bir kez daha taviz verme eğilimindeyiz. Bu fikirler 2022’de de yanlıştı ve şimdi de yanlış olmaya devam ediyor. Ukrayna’ya yönelik politikamızı belirlemelerine izin vermemeliyiz.“dedi.

Ukrayna’da çatışma ‘Transatlantik birlik’Borrell, AB’nin Ukrayna’ya toplamda yaklaşık 30 milyar avroluk destek sağladığını ve birlik topraklarında yaklaşık 40 bin Ukraynalı askeri personele eğitim verdiğini belirtti.

Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Rusya-Ukrayna savaşındaki zaferinin İran, Kuzey Kore ve Çin’i cesaretlendireceğini, bunun Avrupa ve Çin için ciddi tehditler oluşturacağını ifade etti. Amerika. .

Stoltenberg, NATO müttefiklerinin kolektif güvenliklerine bir yatırım olarak Ukrayna’yı desteklemelerinin öneminin altını çizdi. Ukrayna’ya destek bir hayır işi değil, kendi güvenliğimize yapılan bir yatırımdır“dedi.

Eski Rusya Dışişleri Bakanı Sergey LavrovBu konuyla ilgilenmeyen Batı olduğunu, Ukrayna’daki çatışmayı sona erdirecek koşullar hakkında konuşması ve ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in sözlerine dikkat çektiğini söyledi. Ukrayna’da uzun vadeli bir ateşkes için bile müzakerelerin “yakın bir olasılığını” görmüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu