Haber

Şimdiye kadar keşfedilen en ilginç eser! Cinsel organ olduğu sanılıyordu ama gerçeğin farklı olduğu ortaya çıktı.

Yakın zamanda keşfedilen bu nesne, Roma dönemine ait hiçbir emsali olmayan benzersiz bir işleve sahiptir. Keşfi yapan arkeologlar, bunun yeterli bir şans veya nişan tılsımı olmaktan çok, bileme, taş gibi silahları sertleştirmek için kullanılan bir alet olduğuna inanıyorlar.

BİR ORTAÇAĞ YAZISI

Alışılmadık heykelcik, Orta Çağ kalesinin Moaña Belediyesi’ndeki Ría de Vigo’ya bakan bir tepe üzerine inşa edildiği Torre de Meira’da bulundu. Kale, 1476’da köylülerin İspanyol soylularına karşı ayaklandığı Irmandiño Savaşları adı verilen bir halk ayaklanması sırasında yıkıldı. 14. ve 15. yüzyıllarda Avrupa’nın çoğunda bu tür isyanlar patlak verdi. Dini çatışma ve siyasi istikrarsızlığa ek olarak, Kara Veba’nın öfkelendirdiği hoşnutsuz kitleler isyan çıkarmaya çalışıyordu.

MAYIS AYINDA KEŞFEDİLDİ

Yüzlerce yıllık harabe halinden sonra 1976 yılında kale çevresinde arkeolojik kazılara başlandı. Kazılarda bir hendek ve büyük bir gözetleme kulesi ortaya çıkarıldı. Taş cinsel organ, 19 Mayıs’ta Árbore Arqueoloxia liderliğindeki bir arkeolog ekibi tarafından keşfedildi.

BİLEME TAŞI OLDUĞU SONUÇUNDA

Ekip, eşyadaki bariz çiziklere dayanarak askerlerin kılıçlarını bilemelerini sağlayan süslü bir bileme taşı olduğu sonucuna vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu