Yaşam

Sadece Sigara İçtiği İçin Yıllarca Mahkum Edilen Adamın Akıllara Durgunluk Veren Hikayesi

Günümüzde sıradan bir bitki haline gelmiş olsa da, birinci keşfedildiği devirde tütün epeyce gizemli bir bitkiydi. Tesirleri bilinmediğinden ve o periyoda nazaran sıra dışı olan bu bitki, Columbus mürettebatındaki Rodrigo de Jerez’in başına ise büyük işler açacaktı. Devamı için…?

Sigaranın ilk defa MÖ 5000’de Yerli Amerikalılar tarafından içildiği biliniyor.

Sigara o devirlerde dini merasimlerden evvel kişinin zihnini arındırmak için kullanıldığı için birçok kültürde pahalı bir kıymete sahipti. Dünyanın farklı bölgelerinden farklı kültürler, topraklarında büyüyen bitkileri tüketiyordu. Örneğin, Hindistan yahut Sahraaltı Afrika üzere doğu kültürleri, kendi bölgelerinde yetişen bir çeşit bitkiyi kullanıyordu. Yerli Amerikalılar da o bölgede tütün büyüdüğü için tütün içiyordu.

Pek çok farklı kültürde, rahipler yahut dini önderler, zihinlerinin dünyadan kopmasını ve ilahi ruhlarla temas kurmasını sağlamak için sigara içiyordu.

Kaşifler içilebilir bitkileri öğrenene ve bunları Avrupa’ya getirene kadar, yaklaşık olarak 15. yüzyılın sonlarına doğru, Avrupa’da sigara içilmiyordu.

Sigarayı Avrupa’ya getiren ilk kişi, aslında Christopher Columbus’un Amerika’ya odaklanan keşif ekibinin bir parçası olan Rodrigo de Jerez’di.

1492’de Amerikan topraklarına vardıklarında, barışçıl görünen bir Kızılderili kabilesi onlara yaklaştı. Ziyan vermek istemediklerini ve yalnızca araziyi keşfetmek için orada olduklarını göstermek için birbirlerine ikramlar verdiler. Kaşifler onlara giysi, yiyecek ve öteki gereksinimleri verirken, kabile onlara tütün verdi.

Kolomb ve grubu, Amerikan Yerlileri onlara bu bitkilerin zevk veren bir husus olduğunu söyleseler de, şifalı bitkilerin ne işe yaradığını bilmiyorlardı.

Bu nedenle bitkileri almaya ve uzmanlar tarafından tahlil edilmek üzere Avrupa’ya götürmeye karar verdiler. Jerez gibi mürettebattan bazıları, Yerli Amerikalıların tütünle ne yaptıklarına dikkatle izlemişti.

Avrupa’ya geri dönerlerken Jerez, sigaranın nasıl bir şey olduğunu görmek için tütünün bir kısmını denemeye karar verdi.

static.abc.es

Kabile üyesinin anlattığına nazaran, tütün içmenin sakinleştirici ve rahatlatıcı bir tesiri vardı.

Mürettebat İspanya’nın Sevilla kentindeki Ayamonte limanına ulaştığında, Jerez toplum içinde sigara içmeye karar verdi.

Halk, bir adamın ağzından ve burnundan duman üflediğini görünce, bunun insan suretinde reenkarne olmuş şeytan olduğunu düşündü. Bu, İspanyol Engizisyonu (1478–1834) sırasında yaşandığı için yetkililer soruşturulması için Jerez’i tutukladı. Jerez, yetkililere dumanın Amerika’dan getirilen tütün bitkisi sayesinde üretildiğini gösterdi ancak bu onu kurtarmaya yetmedi.

O zamanlar İspanya Katolik hükümdarlar tarafından yönetildiği için, onu serbest bırakmanın Engizisyon için kötü bir imaj yaratacağı düşünüldü.

Bu nedenle, insanlar onu unutsun diye Jerez’i 10 yıl cezasına mahkum etti lakin bunu yapmaları, halkın Jerez’in sigara içmesi sebebiyle şeytani bir figür olarak görüldüğünü ve bunun için de öldürüldüğünü düşünmelerine neden oldu. Monarşi, tütün bitkisinin masum olmayan bir şey olduğunun da altını çizdi.

16. yüzyılın başında ise kolonistler Amerika’ya yerleşirken tütün ticareti başladı ve yavaş yavaş sigara Avrupa’da tanınan hale geldi.

Tütünün güzelleştirme özelliği olan saf bir bitki olarak görülmesine karşın, 20. yüzyıla kadar tıpta kullanılmamıştır. Ayrıyeten 19. yüzyılın sonlarına kadar sigara da icat edilmedi. O vakte kadar beşerler değerli bir pipodan sigara içiyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu