Haber

Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu

Sabancı Vakfı’nın bu yıl sekizincisini düzenlediği “Kısa Film Uzun Etki” sloganıyla düzenlenen Kısa Sinema Yarışması’nın kazananları belli oldu. Birincilik ödülü “Düşlerde Hayat” filmiyle yönetmen Can Yeşiloğlu’nun oldu. Ödül töreninde konuşan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı, “Yarışmamızın bu yılki temasını, tüm gezegenin bugün ve gelecekte en önemli sorunlarından biri olarak kabul edilen ‘Su Krizi’ olarak belirledik. “Neyse ki film yapımcıları bu konuyu içselleştirdiler ve çarpıcı eserler ortaya çıkardılar.” söz konusu.

Sabancı Vakfı “Kısa Film Uzun Etki” sloganıyla bu yıl 8’incisi düzenlenen Kısa Sinema Yarışması’nın kazananları belli oldu. “ “su krizi”Temalı olarak Sabancı Center’da düzenlenen yarışın ödül töreninde; Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Güler SabancıMülkiyeti altında gerçekleşti.

Yarışma kapsamında 12 eser finale kalırken, birincilik ödülünün sahibi oldu. “Rüyalarda Yaşam”filmiyle yönetmen Can Yeşiloğlu Oldu. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı, Yeşiloğlu’na ödülünü takdim etti. Yarışın ikincisi “Sona doğru”filmin yönetmeni Cihan YıldırımÖdül Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan’a verilirken, üçüncü oldu. “Antroposen”filmin yönetmeni Mehmet Gür Avcu Ödül, yarışmanın sanat yönetmeni Zeynep Atakan’a takdim edildi. Yarışın Mansiyon Ödülü, “Vahşi”film ile Sinan Kaldan Verilirken; Sosyal Etki Ödülü’nde ikincilik ödülünün sahibi “Sona doğru”film ile Cihan YıldırımOldu.

Ödül almaya hak kazananlar ise; 8. Kısa Sinema Yarışması jürifilm eleştirmeni Alin TaşçıyanTiyatronun başarılı oyuncuları ve değerli yapımlar Salih BademciVe Tilbe Sarandünya sinemasından yapımcı ve yönetmen Jamillah Van Der Lust Hulstyaratıcı yapımcı ve senaryo danışmanıyla Suzanne Pradel nin değerlendirmeleri sonucu belirlendi. Yarışmanın Sosyal Etki Jürisinde Gazeteci Nilay Örnek, Mimar Özgül Öztürkve Sosyal Girişimci Yasemin Kırkağaçoğlugerçekleşti.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı, “ ‘Kısa Film Uzun Etki’ sloganıyla 8 yıl önce başlattığımız Kısa Sinema Yarışması ile toplumsal konulara sinema aracılığıyla dikkat çekmeyi ve genç sanatçıların gelişimine katkı sağlamayı amaçladık. Bu bağlamda 8 yıldır çok önemli güncel sorunlara odaklandık ve toplumda farkındalık yaratmak istedik. Bu yıl temamızı, insanlığın bugün ve gelecekte en önemli sorunları arasında yer alan ‘Su Krizi’ olarak belirledik. Su kıtlığı, iklim acil durumunun kaçınılmaz sonuçlarından biridir; 5 dakikaya sığan ve izleyicide şok etkisi yaratan kısa filmlerle bu gerçeği bir kez daha ortaya çıkarmak istedik. Neyse ki sinemacılar da bu sorunun değerini benimsemiş ve çarpıcı eserler ortaya koymuşlar. Sabancı Vakfı Kısa Sinema Yarışması kapsamında alınan başvurular ve değerlendirme sürecinde sinema alanında gördüğümüz potansiyel bizi her geçen yıl daha da mutlu ediyor. Genç sinemacılar için bir basamak olan yarışmamızın onlara yeni kapılar açacağını umuyor, yarışmamıza başvuran tüm adayları tebrik ediyorum.” söz konusu.

Sabancı Vakfı Kısa Sinema Yarışması’nda birinciye 60 bin TL, ikinciye 40 bin TL, üçüncüye ise 25 bin TL ödül verildi. Sosyal Etki Ödülü bu yıl ilk kez 25 bin TL ile ödüllendirildi.

Sabancı Vakfı Kısa Sinema Yarışması’nın ilk yılı “Mülteci Kadınlar”, ikinci yılı “Çocuk İşçiler”, üçüncü yılı “Ayrımcılık”, dördüncü yılı “Dijital Yalnızlık”, dördüncü yılı “İklimleri Değiştirmek, Hayatları Değiştirmek” başlıkları altında gerçekleşti. beşinci yılında, “Yeni Dünyada Yeni Meslekler” altıncı yılında. Yedinci yılında “Ne Eğitimde Ne İstihdamda Genç Kadınlar”, sekizinci yılında ise “Su Krizi” temasıyla düzenlendi.

Ödül töreninde, Avrupa Sinema Akademisi tarafından Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı’ya sunulan Sürdürülebilirlik Ödülü için hazırlanan sinema da izleyicilerle paylaşıldı. Güler Sabancı, Aralık 2023’te sürdürülebilirliğin kapsamını çevresel sürdürülebilirliğin ötesine taşıyarak Avrupa’da sorumluluk bilincini aşılayan ve teşvik eden kurum ve kuruluşlara verilen Sürdürülebilirlik Ödülü’ne (Prix Film4Climate) layık görüldü.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu