Ekonomi

OCBC en yüksek ilk çeyrek kârını kaydetti, marj görünümünü yükseltti

Singapur’un ikinci büyük kredi kuruluşu olan Oversea-Chinese Banking Corp (OCBC), bugün ilk çeyrek karında %5’lik bir artışla yıla güçlü bir başlangıç yaptığını ve piyasa beklentilerini aştığını bildirdi. Banka ayrıca net faiz marjı tahminini 2024 yılı için daha önce belirttiği %2,20 ila %2,25 aralığının üst sınırına yükseltti.

Kârlılığın önemli bir ölçütü olan bankanın net faiz marjı, geçen yılın aynı dönemindeki %2,30’a kıyasla bu çeyrekte hafif bir düşüşle %2,27’ye geriledi. Buna rağmen OCBC’nin Grup İcra Kurulu Başkanı Helen Wong, faiz indirimlerinin başlangıçta öngörülenden daha az sıklıkta olması halinde bankanın marj kılavuzunun üst ucuna ulaşmayı beklediğini belirtti.

OCBC’nin bir önceki yıl 1,88 milyar S$ olan net kârının 1,98 milyar S$’a (1,46 milyar $) yükseldiği performansı, güçlü faaliyet kârı ile desteklendi. LSEG tarafından yapılan bir ankete göre bu sonuç, yıllık bazda %5,9’luk bir düşüş öngören 1,77 milyar S$’lık ortalama analist tahminini aştı.

OCBC, 2024 projeksiyonları doğrultusunda düşük tek haneli kredi büyümesi, 20 ila 25 baz puan arasında kredi maliyeti ve %50 temettü ödeme oranı hedefliyor. Helen Wong, son dönemde bazı ekonomik göstergeler olumlu olsa da jeopolitik gerilimler ve yaklaşan önemli seçimler gibi risklerin endişe kaynağı olmaya devam ettiğini vurguladı.

Bankanın varlık yönetimi bölümü, yönetim altındaki varlıkların geçen yıla kıyasla %1 artarak 273 milyar S$’a ulaştığını bildirdi. Bu büyüme, şehir devletinin siyasi istikrarı nedeniyle Asya, Avrupa ve Amerika’dan zengin müşteri akınına uğrayan Singapur bankacılık sektöründeki daha geniş bir eğilimin parçasıdır.

OCBC’nin güçlü çeyrek sonuçları, diğer Singapur bankaları tarafından bildirilen olumlu kazançlarla uyumludur. Singapur’un en büyük bankası olan DBS Group, bu ayın başlarında ilk çeyrek net karında %15’lik bir artış bildirdi ve 2024 yılı kazançlarının rekor sonuçları aşması bekleniyor. Bir diğer rakibi United Overseas Bank (UOB) Çarşamba günü ilk çeyrek kârında beklenenden daha az %2’lik bir düşüş açıkladı ve net faiz marjını koruyacağına dair güvenini dile getirdi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

OCBC’nin özkaynak kârlılığı ilk çeyrekte %14,7 ile 2023’ün aynı dönemine kıyasla sabit kaldı. Bankanın mali performansı, yüksek faiz oranlarının devam ettiği küresel bir ortamda ilerlerken önümüzdeki yıl için olumlu bir ton oluşturuyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu