Haber

Muğla Büyükşehir Belediyesi 100. Yıl Okuma Seferberliği Ödül Töreni Yapıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak ve kitap sevgisini aşılamak amacıyla başlattığı 100. Yıl Okuma Seferberliği projesinin ödül törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün katılımıyla gerçekleştirildi. .

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını farklı etkinliklerle kutlayan Muğla Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda başlattığı 100. Yıl Okuma Seferberliği projesinin ödül törenini Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirdi. Ödül törenine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün himayesinde düzenlenen kitap okuma kampanyasına yazarlar Özge Lokmanhekim, Füsun Çetinel, çocuklar ve aileleri katıldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin çocuklarda ve gençlerde okuma alışkanlığını artırmak ve kitap sevgisini aşılamak amacıyla düzenlediği 100. Yıl Okuma Kampanyası, 0-8 yaş arası çocuklara yönelik 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ve 19 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. 9-18 yaş arası gençlere Atatürk’ü anma etkinliği. Gençlik ve Spor Bayramı’nda başladı. 240 çocuk ve gencin katıldığı okuma kampanyasında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlenen ödül töreninde 100 kitap okuyanlara çeşitli ikramlar verildi.

Özge Lokmanhekim; “Muğla’ya kazandırılan kütüphanelerle çocuklar ve gençler eğitim ve öğretim hayatlarında bilimin, sanatın ve kültürün ışığını yakalayacaklar.

Muğla Büyükşehir Belediyesi 100. Yıl Okuma Seferberliği projesinin ödül töreninde konuşan çocuk kitapları yazarı Özge A. Lokmanhekim, 100. yıl okuma seferberliği projesinde yer almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla’ya kazandırdığı kütüphanelerin büyük ilgi gördüğünü belirtti. bilgi kaynağıydı.

Lokmanhekim; “Atatürk’ün Çankaya köşkünde yaklaşık 5 bin kitaptan oluşan büyük bir kütüphanesi vardı. Nuri Ulusu bu kütüphanenin sorumlusuydu. Atatürk’ün hukuktan tarihe kadar birçok farklı tıp kitabı vardı ve bunların çoğunu okumuş ve büyük bir bilgiye sahipti. Bir gün İstanbul’a gitmek zorunda kaldığında kitaplarını da yanına almak istedi. Kütüphanenin merkezine iki cephane sandığı getirildi. Nuri Milleti bu sandıkları görünce şaşırdı. Atatürk, Nuri Milleti’nin şaşkınlığını görünce bu sandıklarla vatanı kazandık. Artık bu cephane sandıklarını kitaplarla dolduracağız. Savaş artık cephede bitti. Savaşımız kültürle, sanatla, bilimle başlar. Bunu da bu sandıklara doldurulan kitaplarla yapacağız. Bu sözlerden sonra Nuri Milleti Atatürk’ün neden bu kadar büyük bir cumhurbaşkanı olduğunu bir kez daha anlıyor. Muğla’ya geldiğimde Büyükşehir Belediyemizin kütüphanelerini gezme fırsatı buldum. Ben bu kütüphaneleri sizin mühimmat sandıklarınıza benzetiyorum. Çocuk ve gençlerin bu kitapları kullanarak eğitim ve öğretim hayatlarında bilimin, sanatın ve kültürün ışığını yakalamalarını diliyorum. 100’üncü yıl okuma kampanyasını düzenleyerek Muğla’ya kütüphane kazandıran Büyükşehir Belediyemizi tebrik ediyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun.” söz konusu

Füsun Çetinel; “Kitap okudukça güçleniriz, yaşasın kitaplar”

100. Yıl Okuma Kampanyası’na katılan Yazar Füsun Çetinel, kitap okumanın doğruyu yanlışı ayırmada ve vicdanlı olmada aynı derecede etkili olduğunu söyleyerek, 100. yıl okuma kampanyasının Cumhuriyetin 100. yılı açısından çok değerli olduğunu belirtti.

Füsun Çetinel; “Bugün çok önemli bir gün. Pırıl pırıl görünen çocuklarımızla birlikteyiz. Burada buzdağının sadece görünen kısmını görüyoruz. Buzdağının altında büyük bir emek var. Kütüphaneleri gördüm, çok beğendim. Bir kitabın kokusu, bir kitabın tadı, bu kitapları okumak bize neler kazandırdı? Kitap okuyan kişi daha vicdanlı olur, doğruyu yanlıştan ayırma gücü kazanır. Ne kadar çok kitap okursak o kadar güçleniriz. Yaşasın kitaplar. Yaşasın Cumhuriyet. 100. yılınız kutlu olsun.” söz konusu.

 

Başkan Gürün; “Roman, öykü, biyografi türü ne olursa olsun okunan her eserin zihniyetimize çok önemli katkısı vardır.”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, kitabın bir okyanus olduğunu, niyeti olan her insanın fikrini yansıtan, kendi doğrularımızı oluşturmamızı sağlayan çok değerli bir dost olduğunu belirterek, düzenledikleri Okuma kampanyasına katılan ailelere teşekkür etti. Cumhuriyetin 100. yılında.

Başkan Gürün; “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünde okuma seferberliği projesiyle çocuklarımızın ve gençlerimizin kitap okuma alışkanlığına katkıda bulunmak istedik. Çünkü kitap bir okyanustur; Her niyetin farklı düşüncesi olsa da tez ve antitezlerin sunulduğu kitap bizim en yakın dostumuzdur ve eleştiriler yaparak kendi doğrularımızı o bilgilerle donatırız. Roman, öykü ya da biyografi türü ne olursa olsun okunan her eserin entelektüel yapımıza çok değerli bir katkısı vardır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızda ve 100.yılımızda böyle bir etkinlik düzenledik. Kitap için Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk; “ Çocukken fakirdim. Ne zaman iki kuruşum olsa, bir kuruşunu kitaba verirdim. “Eğer böyle olmasaydım, yaptığım hiçbir şeyi yapamazdım.” dedi. Cumhuriyetimiz, ikinci yüzyılında da bir kez daha Atatürk’ün izniyle, eğitimli, bilgili, vicdanı, irfanı ve düşünce özgürlüğü hür nesillerle olacaktır. Mutlu bir gelecek, huzurlu bir ülke, Cumhuriyetin demokrasiyle taçlandığı bir ülke istiyorsak, birlikte olmalıyız, birbirimizi sevmeli, farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak görmeli ve Atatürk’ümüzün iznini asla bırakmamalıyız. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun.” söz konusu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi 100. Yıl Okuma Seferberliği projesinde 100 kitap okuyan çocuklara ödülleri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün tarafından verildi ve Önder Gürün, okuma seferberliğine katılan ailelere tek tek teşekkür etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu