Ekonomi

Memur-Sen’den ‘ek zam’ açıklaması: Kamu görevlilerimizi ve emeklilerimizi rahatlatacak

Yalçın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Aralık ayı enflasyonunu yüzde 1,18, yıllık enflasyonu ise yüzde 64,27 olarak açıkladığını hatırlattı.

“Enflasyon farkı yüzde 7,84 olup, toplu iş sözleşmelerinde yüzde 8’lik artışla memur/emekli maaşlarına/ücretlerine yansıyacak oran yüzde 16,47 olarak belirlendi.” Yalçın, sözleriyle, 2022 yılında küresel ekonomik krizin yansımalarının yarattığı enflasyonist durumdan kamu görevlilerini korumak amacıyla maaş ve fiyatlarda toplam yüzde 87 zam yapıldığını ve çalışma yolunda çok değerli adımların atıldığını hatırlattı. gelir vergisi muafiyeti, sözleşmeli takım ve ek gösterge düzenlemesi gibi hayatlar.

Yalçın şunları söyledi:

“Taban fiyatın haklı beklentileri karşılayacak şekilde artması, sabit getiriyi koruma iradesinin değerli bir yansımasıdır. Asgari fiyat oranı/tutar bazındaki tarihi artışı sağlayan piyasa gerçekleri kamu görevlilerimiz için de geçerlidir. 2023’ün ilk mesajı 2022’de kararlı irade oldu. “Kamu görevlilerimize sürdürülebilir bir şekilde ‘ek zam’ yapılmalı. Devletimizin gücü ve ortaklığıyla yüzde 16,47’lik zamma ek olarak yapılacak ‘ek zam’ kamu görevlilerimizi/emeklilerimizi rahatlatacak ve unutulmayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu