Haber

Meksika’daki mülteci merkezinde yangın: 39 kişi öldü

Meksika’nın ABD sınırındaki Ciudad Juarez kentindeki bir sığınmacı merkezinde yangın çıktı. Yangına müdahale etmek için bölgeye onlarca itfaiye ve ambulans sevk edilirken, olayda en az 39 kişi hayatını kaybetti.

Reuters haber ajansının haberine göre olayla ilgili açıklama yapan Ulusal Göç Enstitüsü (INM), Ciudad Juarez’deki sığınma merkezinde çıkan yangında en az 39 sığınmacının hayatını kaybettiğini duyurdu. INM yaptığı açıklamada, “Merkezde Orta ve Güney Amerika’dan 68 yetişkin erkeğin tutulduğunu” belirtti. Yangında 29 sığınmacının yaralandığını belirten İNM, yaralıların bölgedeki 4 hastaneye kaldırıldığı bilgisini paylaştı.

“DÜN MÜLTECİLER ŞEHİRDE TUTUKLANDI”

Yangının çıktığı INM genel merkezi, ABD’nin Teksas eyaletine bağlı Ciudad Juarez kentini El Paso kentine bağlayan Stanton Uluslararası Köprüsü’nün yakınında bulunuyor. Meksika yerel basınından BBC’nin haberine göre, “dün sığınmacıların kentte gözaltına alınıp merkeze getirildiğini” bildirdi. Bazı ajanslarda ‘yangın öncesi merkezde kaos olduğu ve yangını protesto amaçlı mülteciler tarafından çıkarıldığı’ iddia edildi.

ABD’ye çoğunlukla Güney Amerika üzerinden gelen sığınmacılar, Meksika kara sınırını kullanarak ülkeye giriş yapıyor. ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi (CBP), Meksika sınırında durdurulan sığınmacı sayısının Aralık 2022’de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artarak 251 bin 487’ye ulaştığını açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden 5 Ocak’ta Küba, Haiti, Nikaragua ve Venezuela’dan gelen sığınmacıların acil insani nedenlerle ülkede geçici olarak kalmalarına izin veren karar kapsamında ABD’ye kabul edilebileceğini söyledi. Bu çerçevede ayda yaklaşık 30 bin sığınmacının kabul edileceğini belirten Biden, online başvuru yapmaları, uçak biletlerini ödemeleri ve mali sponsor bulmaları halinde 2 yıl süreyle ülkede yaşama ve çalışma izni verileceğini duyurdu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu