Haber

Meksika’da seçim reformu protesto edildi

MEKSİKA Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador’un Ulusal Seçim Kurulu bütçesini kısıtlayan yeni seçim reformunu on binlerce kişi protesto etti.

Başkent Mexico City’nin merkez meydanında meydana gelen yüz bine yakın aktivist, seçim yasasında değişiklik öngören yeni seçim reformunu protesto etti.

Aktivistler, seçim reformunun “demokrasiye tehdit” oluşturduğunu savundu.

Ulusal Seçim Otoritesini temsil eden beyaz ve pembe elbiseler giyen aktivistler, “Oyuma Dokunma” sloganları attı.

Protestocular, yeni seçim reformunun ülkeyi demokrasiden uzak eski sisteme geri götüreceğini savunarak, Meksika Yüksek Mahkemesinin bazı değişiklikleri iptal etmesini umduklarını söylediler.

Ulusal Seçim Otoritesi Lideri Lorenzo Cordova, seçim reformunun kurumda çalışan binlerce kişinin işten çıkarılması anlamına geldiğini ve bunun “gelecekteki seçimler için risk oluşturacağını” açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Batı Yarımküre İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Brian A. Nichols, sosyal medya hesabından konuyu takip ettiklerini belirterek, “ABD, demokratik süreçleri ve hukukun üstünlüğünü güçlendiren bağımsız, yeterli kaynaklara sahip seçim kurumlarını destekliyor. ” paylaştı

Öte yandan Meksika Devlet Lideri Obrador, seçim reformunun demokrasi için bir tehdit olduğu iddiasını reddederek, Ulusal Seçim Kurumuna harcanan bütçenin yoksullukla başa çıkmak için kullanılması gerektiğini savundu.

Obrador, daha önce yaptığı açıklamada, maddeyi “mahkemenin itirazına rağmen” imzalayacağını açıklamış ve reformda “hukuka aykırılık” bulunmadığını açıklamıştı.

Meksika’da Senato, ekonomik tasarruf sağladığı ve siyasi ayrıcalıkları azalttığı iddia edilen seçim reformunu 23 Şubat’ta onayladı.

Senato’dan geçen reformun yürürlüğe girmesi için Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador’un onay vermesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu