Yaşam

Kuğu Gölü 147 yaşında Bodrum’da olacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Uluslararası Bodrum Bale Festivali, bu yıl 3-21 Ağustos 2024 tarihleri ​​arasında İş Bankası’nın katkılarıyla gerçekleştirilecek. Türkiye’nin ilk ve tek bale festivali olan Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 2003 yılından bu yana Bodrum’da düzenleniyor.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Bedri Tan Sağtürk’ün katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, bu yıl 21. kez perdelerini açacak olan Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin detayları anlatıldı. paylaşıldı. Toplantıda Ortan ve Sağtürk işbirliği anlaşmasını imzaladı.

’21. BODRUM BALE FESTİVALİ’NE DESTEK OLMAK BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ’

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, toplantıda yaptığı konuşmada, bankanın kültür-sanat alanındaki faaliyetlerinin İş Sanat çatısı altında yürütüldüğünü söyledi. Geçen yıl Cumhuriyetin 1002’nci yılı dolayısıyla birçok sosyal proje hayata geçirdiklerini, bu yıl da Atatürk’ün kurduğu İş Bankası’nın 100’üncü yıl dönümünün kutlanacağını belirten Ortan, “Bu alanda birçok proje yürütüyoruz” dedi. bizim için çok özel olan yıl; Spordan bilime, eğitimden çevreye, kültür sanata kadar farklı alanlarda ülkemize ve toplumumuza katkı sağlamak için çalışmaya devam ediyoruz. “100’üncü yılımızı coşkuyla kutlayacağımız, ikinci yüzyılımıza adım atmanın heyecanını yaşayacağımız, ağustos ayında sanatseverlerle buluşacak 21. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’ne destek vermek bizim için çok anlamlı ve değerli” dedi. .

Hakan Ortan, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından geçmişten bu yana çok başarılı organizasyonlarla sanatseverlerle buluşan, tarihi ve doğal güzelliklere sahip Bodrum’da düzenlenen festivalin, ülke turizmine de katkı sağladığını vurguladı. bölge. Ortan, “Festivalde sahne alacak tüm bale ve dans topluluklarının yüksek performanslarıyla izleyicilere unutulmaz anlar yaşatacağına inanıyorum.”

Kuğu GÖLÜ İLK KEZ BODRUM BALE FESTİVALİ’NDE

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Bedri Tan Sağtürk, Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin en zengin programının bu yıl 6 eserden oluşan 11 temsille sanatseverlerle buluşacağını söyledi.

Festival programında ilk kez sahnelenecek olan Kuğu Gölü balesinde sanatseverlerin dünyaca ünlü yıldızların danslarını yakından izleme fırsatı bulacağını belirten Sağtürk, şöyle konuştu:

“Bodrum Bale Festivali’ne ilk kez Brezilya’dan konuk olmak için görüştüğümüz Ricardo Amarante ve Dans Topluluğu’nun, tango adımlarını bale adımlarıyla birleştirerek nefis bir repertuvarla festivalde yer almasını planlıyoruz. Ülkemizde ve dünya sahnelerinde defalarca sanatseverlerin beğenisine sunulan eser, bu yıl sahnelenmesinin 25’inci yılını kutluyor.” Seyahat kavramını tasavvuf ve çağdaş temaların iç içe geçmesiyle anlatan çağdaş dans çalışması ‘Güldestan’, Ankara ve İstanbul Müdürlüklerimizin ortak çalışmasıyla Bodrum sanatseverlerine süper bir görsel şölen yaşatacak. Bodrum Bale Festivali’nde kostümleri, dekoru, dansı ve müziğiyle dikkat çekecek değerli bir eserdir. “Bu yıl Türkiye’de prömiyerini yaptığımız Super Gatsby olacak. Festivalde tüm performansları kapalı gişe izlenen Carmen ve Zorba da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.”

Tan Sağtürk, Devlet Opera ve Balesi olarak her geçen yıl artan eser sayısı ve sanat kalitesiyle yerli ve yabancı sanatseverlere çok daha güçlü eserlerle ulaşmayı hedeflediklerini vurguladı.

Pyotr İlyiç Çaykovski’nin yazdığı ‘Kuğu Gölü’ balesi ilk kez 147 yıl önce 1877’de sahnelendi.

(KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu