Yaşam

‘Kırmızı Bisikletli Katil’ Lakaplı Türk Seri Katil Hamdi Kayapınar’ın Kan Donduran Hikâyesi: Kendine ‘Avcı’ Diyor!

“Kırmızı Bisikletli Katil” lakabıyla tanınan Hamdi Kayapınar adlı Türkiye’nin farklı farklı yerlerinde cinayetler işleyen seri katilin epey ürkütücü bir hikâyesi var.

2 sene içinde 6 farklı kurbanın canını alan Kayapınar’ın işlediği cinayetlere ve sonrasında neler olduğuna daha yakından bakalım.

Hamdi Kayapınar kimdir?

Mersin’de doğup büyüyen Kayapınar, şanssız bir çocuktu. Büyüdüğü evde maddi problemler ve şiddet eksik olmuyordu. Böyle bir çocukluk geçirenlerin daha sonra suça karışma ihtimali epey yükseliyor bildiğiniz üzere.

Hamdi de henüz genç yaşlardayken farklı farklı suçlara karıştı ancak bunların hiçbiri ileride yapacakları kadar ciddi suçlar değildi. Hırsızlık ya da saldırı gibi şeylerdi.

Kırmızı Bisikletli Katil’in cinayetleri nelerdi?

Hamdi Kayapınar’ın aslında ilk kurbanı, 14 yaşındayken, 1994 senesinde kıskançlık sebebiyle boğarak öldürdüğü öz kardeşiydi. Seri cinayetlerine ise 1998 yılında başlamıştı.

Seri cinayetlerinden ilkini Mersin’de işleyen Kayapınar’ın kurbanı, 75 yaşında bir kadındı. Zavallı kadını boğarak öldürdükten sonra evdeki değerli eşyalardan çalmıştı.

İkinci cinayetini ise Adana’da işlemişti. Gece kulübünde çalışan 28 yaşındaki kadını iş çıkışı takip edip evinde bıçaklayarak öldürmüştü.

Hamdi’nin üçüncü cinayetindeki kurbanı bu sefer erkekti. Adana’da, 42 yaşında bir market çalışanıydı. Katil, soygun sırasında adamı bıçaklayarak öldürüp marketteki paraları çalmıştı.

Dördüncü cinayetindeki kurbanı, Adana’nın Seyhan ilçesinde bir inşaat işçisiydi. 36 yaşındaki adamı yalnız bir yerde yakalayıp darp ederek öldürmüştü. İkinci cinayetinden itibaren polis tarafından aranan Hamdi’nin bu sefer bir şey çalmamış olması motivasyonuna dair kafa karıştırmıştı.

Beşinci cinayetindeki kurban ise 68 yaşında bir adamdı ve onu da boğarak öldürmüştü. Cinayet mahallindeki izler ve kırmızı bisiklet, polisin dikkatini çekerek bazı ipuçları vermişti.

Son ve altıncı kurbanı, 45 yaşında bir çobandı. Adamı tüfekle öldürüp kırmızı bisikletiyle kaçmıştı.

Peki altıncı cinayetinden sonra ne oldu?

Cinayetlerin birbiriyle benzer olması ve kırmızı bisikleti, katilin yakalanma sürecini kolaylaştırmıştı. seri olarak altı kişiyi öldüren Kayapınar, 2001 senesinde Mersin’de yakalandı ve sorgulamada işlediği cinayetlerin hepsini birer birer itiraf etti.

Bunların sebebi olarak ise çocukluk travmalarını, toplumdan dışlanmasını ve ekonomik sıkıntıları öne sürdü. Üstelik diğer seri katillerde olduğu gibi, cinayetleri işlerken bir tatmin duygusu hissettiğini dile getirdi.

Yargının önünde işlediği tüm suçları soğukkanlı bir şekilde itiraf edip müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 2017 senesinde çıkan denetimli serbestlik yasasıyla serbest bırakıldıktan sonra 2018 yılında tekrar bir cinayet işledi. Yakalandı ve tekrar cezaevine gönderildi.

Kaynaklar: Türkiye’de Seri Katiller Belgeseli, Habertürk

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

hasanbeylihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu