Ekonomi

Kayseri ihracatı hız kesmiyor

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Ticaret Odası (KTO) İdare Şurası Lideri Ömer Gülsoy, ekim ayı ihracat sayılarına ait yaptığı değerlendirmede, “TÜİK bilgilerine nazaran 2021 yılı Kayseri İhracat sayıları Ekim Ayı 326 milyon 484 bin dolar iken 2022 yılı Ekim ayında 319 milyon 852 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Ocak – Ekim periyodunda artış oranı ise geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 11,6 oranında artmıştır. Kayseri ili olarak İthalatımız ise Ekim ayında 113 milyon 841 bin dolar olmuştur. Azalış oranı geçen seneye oranla yaklaşık yüzde 18,5 oranında gerçekleşmiştir. 2022 yılı Ekim periyodunda 1’inci ihracat pazarımız Irak, Almanya, Romanya, ABD, Polonya, Rusya Federasyonu, İsrail, İtalya, Birleşik Krallık, Kanada’dır. Rusya Federasyonu ile olan ihracatımız Ekim Ayı içesinde yüzde 190 oranında artış sağlamıştır.” Sözlerini kullandı.

Kayseri ihracatının kesimler bazında tahlilini yapan Lider Gülsoy, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği sektörlerden Demir ve Demir Dışı Metaller, Elektrik ve Elektronik, Kimyevi Maddeler ve Mamülleri, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri, İklimlendirme Sanayi gibi sektörlerde artış yaşanırken Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri, Çelik, Tekstil ve Hammaddeleri gibi sektörlerinde azalış gerçekleşmiştir.“ dedi.

“KAYSERİ’DEN 10 AYDA 3 MİLYAR 254 MİLYON DOLAR İHRACAT”

Başkan Gülsoy, ihracatta rekor üstüne rekor kırıldığını belirterek şunları söyledi:

“Küresel iktisadın içinden geçtiği süreçte finansmana ulaşımdaki zorluklar, rekor düzeylere ulaşan enflasyon, Taksitli ve uzun vadeli kredilerde yaşanan sıkıntılar üyelerimizin yaşadığı sorunların başında yer alıyor. İhracatçılarımızın varlıklarını sürdürebilmesi için pazar idaresi ve alternatif pazarlara yönelmeleri her zamankinden daha kıymetli bir hal almış durumda. Bu sebeple katma pahalı eserlerle piyasada yer edinmeliyiz. Ülke olarak gelişmek, büyümek istiyorsak; yeni yatırımlar yapmalı, üretmeli, istihdam sağlamalı ve ürettiklerimizi ihraç etme marifetine sahip olmalıyız. Üretimin, istihdamın ve ihracatın yara almadan devam edebilmesi için işletmelerimizin daha çok desteklenmeye gereksinimi bulunmaktadır. Kayseri olarak 2022 yılı için 4,2 milyar dolar gayemizi geçeceğimize inanıyorum. Bunu da mücadeleci ihracatçı üyelerimizin enseyi karartmadan, evvel ülkem evvel devletim diyerek çalışma azimlerinde görüyoruz. Kentimizde birinci 10 ayda ihracatımız geçen seneye kıyasla yüzde 11,6 oranında artarak 3 milyar 254 milyon dolara çıktı.

Bu kent muvaffakiyet öyküleri yazıyor. Bizlerde muvaffakiyet öykülerinin devam etmesini sağlamak için üyelerimizin lisana getirdiği her sorun ve her hususun yakından takipçisiyiz. Her fırsatta üyelerimizin zahmetlerini lisana getiriyor, tahlil tekliflerimizi gerisi gerisine sıralıyor, hazırladığımız raporlar ile her kademede teşebbüslerde bulunuyor, bulunmaya da devam ediyoruz. Her şeyden evvel bu tablonun mimarı tüm üyelerimizi, iş insanlarımızı ve emektar çalışanlarını can-ı gönülden kutluyor, her zorluğa karşın azimle çalışmalarından ötürü da teşekkür ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu