Ekonomi

Japonya’da Mayıs ayı toptan eşya enflasyonu keskin bir artış gösterdi

Japonya’da toptan eşya enflasyonu Mayıs ayında son dokuz ayın en hızlı artışını göstererek, değer kaybeden yenin ithal hammadde maliyetlerini arttırarak ek enflasyonist baskı yarattığına işaret etti. Bu artış, faiz artırımlarının zamanlamasını değerlendiren Japonya Merkez Bankası (BOJ) için bir zorluk teşkil ediyor.

İşletmelerin birbirlerine uyguladıkları fiyatları takip eden kurumsal mal fiyat endeksi (CGPI) geçen yılın aynı ayına göre %2,4 artarak %2,0’lık medyan piyasa tahminini aştı. Art arda dördüncü aya damgasını vuran bu hızlanma, temel olarak kamu hizmetleri, petrol, kimyasal ürünler ve demir dışı metal fiyatlarındaki artıştan kaynaklandı.

Yen bazlı ithal malların fiyatlarını takip eden endeks de Nisan ayındaki %6,6’lık artıştan sonra Mayıs ayında bir önceki yıla göre %6,9 artarak önemli bir yükseliş göstermiştir. Bu artış, yendeki düşüşün hammadde ithalat maliyeti üzerindeki etkisinin altını çizmektedir.

Bu enflasyonist baskılar, BOJ’un Cuma günü sona erecek iki günlük politika toplantısı sırasında bu son veriler de dahil olmak üzere çeşitli faktörleri incelediği bir dönemde ortaya çıkıyor. Enflasyon endişelerine rağmen merkez bankasının kısa vadeli faiz oranı hedefini %0 ile %0,1 arasında tutması bekleniyor.

BOJ Mart ayında sekiz yıllık negatif faiz uygulamasına son vermiş ve enflasyonun %2’lik hedef etrafında istikrar kazanacağını öngörerek radikal teşvik programını azaltmıştı. BOJ Başkanı Kazuo Ueda daha önce bankanın, enflasyonun Nisan ayında öngörüldüğü gibi yaklaşık %2’de kalmaya devam edeceğinden daha emin olması halinde daha fazla faiz artırımını değerlendireceğini belirtmişti.

Merkez Bankası’nın mevcut tahmini, çekirdek tüketici enflasyonunun Nisan ayında başlayan mali yılda %2,8’e ulaşması, 2025 ve 2026 mali yıllarında ise %1,9’a düşmesi yönünde. Bununla birlikte, toptan eşya fiyatlarındaki mevcut artışın daha yüksek tüketici fiyatlarına yol açabileceği, tüketimi azaltabileceği ve talep odaklı enflasyona istenen geçişi geciktirebileceği endişeleri devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

catalpinarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu