Ekonomi

İstanbul’da midye avlanan yerlerin sayısı arttı

– İstanbul’da midye avlanan yerlerin sayısı arttı

İSTANBUL – İstanbul’da avlanmaya açık çift kabuklu yumuşakça üretim alanlarının sayısı 3’ü kara midye, 2’si beyaz istiridye olmak üzere toplam 5’tir.

İstanbul İl Tarım Müdürlüğü çift kabuklu yumuşakça izleme programı çerçevesinde, Karadeniz’de Şile Karaburun önünde izleme çalışması başlatılan kara midye üretim alanlarının ön sınıflandırması tamamlanarak saha açıldı. ürün satın almak için. Böylece İstanbul’da avlanmaya açık çift kabuklu yumuşakça üretim alanlarının sayısı 3’ü kara midye, 2’si beyaz istiridye olmak üzere toplam 5’e ulaştı. Program başlamadan önce sayı 4’tü.

1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve ilgili diğer mevzuat uyarınca; İzleme ve rutin programların uygulanmadığı alanlarda çift kabuklu yumuşakça avcılığı yapılamaz. Avlanma alanı açmak isteyen kişi ve kurumların, üretim alanının koordinatlarının işaretlendiği harita ile ilgili İl Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. İstanbul İl Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirme sonucunda uygun görülen başvurular bakanlığa iletilir. Bakanlığın onayı ile söz konusu alanda izleme çalışması başlatılıyor. İzleme çalışmalarına başlanan bölgede her hafta iz ve deniz suyu numuneleri alınarak aşağıdaki analizler yapılıyor. En az 6 ay süreyle alınan numune sonuçları mevzuata uygun ise numune sonuçları alanda yapılan sağlık araştırması ile birlikte bakanlığımıza gönderilir ve bakanlığımızca uygun görülmesi halinde alan sınıflandırılarak avlanmaya açılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu