Teknoloji

İlham Aliyev açıkladı! Bayraktar merkezi Azerbaycan’da inşa edilecek

Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen Türkiye’nin en büyük teknoloji ve havacılık etkinliği TEKNOFEST’e katılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye’nin son 20 yılda çok yol kat ettiğini ve dünya çapında bir konuşmacı olduğunu belirtti.

“TÜRK DÜNYASININ BİRLEŞMESİNDE TÜRKİYE BÜYÜK ROL OYNUYOR”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye ve Azerbaycan dost ve kardeş ülkelerdir. Aynı zamanda Türkiye ve Azerbaycan 2 yıl önce Şuşa beyannamesi ile resmen müttefik oldular. Türkiye, Cumhurbaşkanı, kardeş Türk halkı her zaman yanımızda oldu. Bu bize ayrı bir güç kattı.

Bir yıl önce Bakü’de TEKNOFEST festivali düzenlendi. Değerli kardeşimle katıldım. Bugün buradayım. Türkiye ve Azerbaycan hep aynı yerde.

“TÜRKİYE’Yİ VE BİZİ GÜÇLENDİRENLER”

Türkiye son 20 yılda çok yol kat etti. Türkiye dünyada söz sahibi oldu. Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bölgede barışın, istikrarın ve güvenliğin garantörü olmuştur.

Türkiye, Avrasya’nın güç, ulaşım ve siyasi merkezidir. Türkiye’nin güçlü duruşu hem Türkiye’yi hem de müttefiklerini güçlendiriyor. Türkiye’nin savunma sanayisi bugün tüm dünya tarafından kabul görmektedir. Hem Türkiye’yi hem de bizi güçlendiriyor ve bundan sonra Türkiye’nin güvenliğini sağlayacak.

AZERBAYCAN BAYRAKTAR MERKEZİ

Azerbaycan’da bir Bayraktar merkezi yapmaya karar verdik. Umarım Kızıl Elma yakın gelecekte Azerbaycan semalarında yer alır. Kızıl Elma gökte, TGC Anadolu denizde, TOGG yollarda. Burası bugün Türkiye. Türkiye ve Azerbaycan tek millet, iki devlettir. Bugün bunun kanıtıyız.”

LİBYA BAŞBAKANINDAN AÇIKLAMA

TEKNOFEST’te açıklamalarda bulunan Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, şunları söyledi: “Sevgili kardeşim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyük Türkiye’nin Cumhurbaşkanı, sözlerimin başında sağlık ve sıhhatinizin devamını dilerim. Bugün burada bu etkinliğe katılıyor olmam, köklü Türk halkı ile Libya halkının birliği. Türkiye bugün başarılı bir devletin seçkin bir örneğidir. Milletine hizmet eden bir ülkedir. Türkiye’nin modelini görüyoruz. Bugün görüyoruz ki Türkiye, akıllı hükümdarıyla tüm zorluklara karşı dimdik ve dimdik ayaktadır. Bunun örneklerinden biri, beyin sarsıntısından sonra yaraların ne kadar çabuk iyileştiğidir. Cenab-ı Allah birlik ve beraberliğimizi devam ettirsin.”söz konusu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu