Haber

Hasyurt Tarım Fuarı 26. Kez Kapılarını Açıyor

Türkiye’nin ilk tarım fuarı olma özelliğini taşıyan Hasyurt Tarım Fuarı, 26-29 Nisan 2023 tarihlerinde 26’ncı kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Hasyurt Tarım Fuarı’nın tanıtım toplantısında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek davet edildi yeni hizmet ve çalışmaların tanıtılacağı, yeni iş ve ticari ortaklıkların kurulacağı 26. Hasyurt Tarım Fuarı’na tüm şube paydaşlarını bekliyoruz.

Geçen yıl 7 yıl aradan sonra yeniden tarım müdürlüğü ile buluşan Türkiye’nin ilk tarım fuarı ‘Hasyurt Tarım Fuarı’ bu yıl 26. kez kapılarını açacak. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, Antalya Ticaret Borsası ve Ziraat Kurulu Başkanı Ali Çandır, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Onursal İtina, Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Hasyurt Tarım Fuarı’nın 26. -29 Nisan 2023. Fatih Durdaş, Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu ve Antalya Tarım İl Müdürü Gökhan Karaca basın toplantısı düzenledi.

TARIMDAN HER ZAMAN DESTEK VERİYORUZ

Basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye’nin ilk tarım fuarı olan Hasyurt Tarım Fuarı’nın bu yıl 26.’sının 26-29 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında tarımın verimli toprağı Finike’de düzenleneceğini bildirdi. diyerek, “Büyükşehir Belediyesi olarak görevimizin başına geldik. Tarımın Antalya için en değerli sektörlerden biri olduğunun bilinciyle, Yerel Kalkınma Projelerimizle ilk günden beri çiftçimizin ve üreticimizin yanındayız. •Antalya’nın 19 ilçesinde üretici ve çiftçilerimiz ile işbirliği içerisinde çalışmalarımıza devam etmekteyiz.Yapılacak olan fuarımızda ziyaretçiler hem yeni hizmet ve çalışmaları yakından tanıyacak hem de söyleşiler ile çalışmalarına katkı sağlayacaklardır. yeni iş ve ticari ortaklıklar kurarak işlerini ve üretimlerini daha pahalı hale getirme fırsatı bulacaktır.

FUARI ULUSLARARASI ALANLARA TAŞIYACAĞIZ

Türkiye’nin örtü altı tarımının yüzde 50’sini gerçekleştiren Antalya’nın üretim kapasitesi açısından 1. sırada yer aldığını kaydeden Lider Muhittin Böcek, “Türkiye’nin sebze ihtiyacının yüzde 40’ı yaklaşık 30 bin kayıtlı çiftçinin bulunduğu Kumluca, Finike, Demre’de. ve Kaş ilçeleri yani Batı Akdeniz kuşağından… Batı Akdeniz tarım bölgemizin üretim kapasitesi ve potansiyeli ile Hasyurt Tarım Fuarı’nın geçmiş tecrübesi ile fuarı uluslararası boyuta taşımayı ve marka değerini pekiştirmeyi hedefliyoruz. Düzenleyeceğimiz bu büyük tarım buluşmasında bölümün tüm paydaşlarının yerlerini almalarını bekliyor, tüm üreticilerimizi fuarımıza davet ediyorum” dedi.

TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR

Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, Türkiye’nin bir okul bahçesinde başlayan ilk tarım fuarının 7 yıldır verildiğini ve geçen yıl Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Belediye Başkanı’nın destekleriyle yeniden başladığını hatırlatarak, tüm departman paydaşlarını Finike’ye davet etti.

KÜLDEN DOĞAN FUAR

Antalya Ticaret Borsası ve Ziraat Kurulu Başkanı Ali Çandır, çiftçi-üretici arkadaşı Muhittin Lider ile birlikte Hasyurt Tarım Fuarı’nın 7 yıl sonra yeniden küllerinden doğduğuna vurgu yaparak, “Geçen yıl başarılı bir fuar gerçekleştirdik. Fuarımızda her gün farklı konu ve konuklarla sektörümüzü ilgilendiren çok önemli konuları ele alacağız. Geçen yıl 6 bin metrekarelik bir alanda düzenlenen fuarımız bu yıl 8 bin 500 metrekarelik bir alanda gerçekleştirilecek. Geçen yıl 75 katılımcının yer aldığı fuarda bu yıl 95 katılımcı yer alacak. Fuarımıza 25 bin ziyaretçi bekliyoruz. Fuarımıza giriş ücretsizdir.”

FUARI DEĞERLENDİRİYORUZ

Antalya Tarım İl Müdürü Gökhan Karaca yaptığı konuşmada Antalya’nın turizmin olduğu kadar tarımın da başkenti olduğunu belirterek, “Antalya, Türkiye’nin gayri safi milli hasılasının önemli bir bölümünü tarımdan karşılıyor. Antalya olarak tarım fuarlarının önemini çok iyi biliyoruz. Son iki yıldır Hasyurt Tarım Fuarı’nı yeniden canlandırdık. Çok önemli bir fuarı yeniden ülkemize kazandırdık. Katkıda bulunan herkese teşekkür ederim” dedi.

SERGİ BAŞLADI

Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, Finike olarak ziyaretçileri en iyi şekilde ağırlayacaklarını belirterek, tüm şube bileşenlerini Finike’ye beklediklerini kaydetti. Kumluca Ticaret Borsası Lideri Fatih Durdaş, geçen yıl Türkiye’nin ilk tarım fuarını başarıyla tamamladıklarını hatırlatarak, “Fuar için çok heyecanlıyız. Portakal ve domatesin önde gelen üreticilerinden olan ilçemizin ekonomisine tarımın çok önemli katkısı bulunmaktadır. Türkiye’de örtü altı üretiminin de en önemli merkezi konumunda olan bölgemizde üreticilerimiz ve sektör temsilcilerimiz bu fuar ile yeni gelişmeleri, sulama sistemlerini ve makine ekipmanlarını görme fırsatı bulacaklar. Fuarımız çiftçilerimize önemli bir yıl gösterecek” dedi.

HASYURT TARIM FUARINA ÜCRETSİZ GİRİŞ

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Fahri İtina, Batı Antalya’nın en değerli organizasyonu olan Hasyurt Tarım Fuarı’nda şubenin tüm paydaşlarını görmek istediklerini belirtti.

Hasyurt Fuar Alanı’nda 8 bin 500 metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olan fuara tohumdan gübreye, ilaçlamadan sulama sistemlerine, seracılıktan fideciliğe kadar birçok branştan katılımcı yer alacak. Girişlerin ücretsiz olduğu Hasyurt Tarım Fuarı’nda çiftçiler ve üreticiler şubenin yeni iş ve hizmetlerini yakından tanıma fırsatı bulacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu