Haber

G20 Çevre ve İklim Bakanları Toplantısında Uzlaşıya Varılamadı

Hindistan’ın ev sahipliğinde Chennai’de düzenlenen G20 Çevre ve İklim Bakanları Toplantısı, başta karbon emisyonlarının azaltılması olmak üzere bazı maddelerde anlaşma sağlanamadan sona erdi.

Küresel ısınmaya neden olan gazların yaklaşık yüzde 80’ini salan 20 ülkenin bakanları, toplantıda gündeme getirilen 68 konunun 4’ünde anlaşma sağlayamadı.

Yayınlanan sonuç belgesinde, ülkelerin “2025’i zirve kabul ederek karbon salınımını azaltma planı” konusunda anlaşamadıkları görülürken, temiz enerji kaynaklarına yönelme planlarında da anlaşamadıkları kaydedildi. emisyonları azaltmak için.

Kanada İklim Bakanı Steven Guilbeault toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında, “Bir fikir birliğine varamadık ama birçok konuda anlaştık” dedi. terimini kullandı.

Bakanların kararları ülke liderlerine iletmelerinin ardından, söz konusu sorunların ve hedeflerin Eylül ayında Yeni Delhi’de yeniden görüşülmesi planlanıyor.

Hindistan’ın Aralık 2022’de G20 dönem başkanlığını devralmasından bu yana dış ilişkiler, finans, enerji ve iklim değişikliği gibi çeşitli alanların tartışıldığı toplantıların hiçbiri anlaşmayla sonuçlanmadı.

Bu ay gerçekleştirilen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı da, ülkelerin Ukrayna’daki savaşa ilişkin görüş ayrılıkları nedeniyle uzlaşma sağlanamadan sona erdi.

keciborlu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu