Haber

FIFA Başkanı Infantino: Üç saat bira içmeden de yaşayabilirsiniz

Dünya Kupası’nın başlamasına 1 gün kala Katar’ın başşehri Doha’daki medya merkezinde basın toplantısı düzenleyen FIFA Başkanı Gianni Infantino, Katar’ın turnuva tarihinin en âlâ tertibine imza atacağını savundu.

Ev sahibi ülkenin Dünya Kupası hazırlıkları sırasında insan haklarını hiçe saydığı tarafındaki tenkitlere sert cevap veren Infantino, “Ben Avrupalıyım. Dünyanın dört bir yanında 3 bin yıldır yaptıklarımız için, ahlak dersi vermeden evvel özür dilemeliyiz. Şayet Avrupa, bu insanların bahtını sahiden önemsiyorsa, bu çalışanların bir kısmının çalışmak üzere Avrupa’ya gelebilmesi için yasal yollar oluşturabilir. Onlara biraz gelecek ve umut verebilirler. Bu insanlara yardım etmek, onları eğitmek ve daha iyi bir gelecek vermek için yatırım yapmalıyız. Hepimiz kendimizi eğitmeliyiz. Bu tek taraflı ahlak dersi sadece ikiyüzlülüktür. Neden kimsenin 2016’dan bu yana kaydedilen ilerlemeyi görmediğini merak ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘KATAR VE FIFA’NIN ORTAK KARARI’

Katar’ı değil futbolu savunduğunu vurgulayan Infantino, “Eleştirileri anlamakta zahmet çekiyorum. Katar ilerleme kaydetti. Elbette Katarlı, Arap, Afrikalı, eşcinsel, engelli ya da göçmen bir emekçi değilim. Ancak onlar üzere hissediyorum zira yabancı bir ülkede ayrımcılığa ve zorbalığa uğramanın ne demek olduğunu biliyorum.” dedi.

Kaza geçiren her işçinin yasal tazminatını aldığı bilgisini paylaşan Infantino, FIFA’nın Katar 2022 fonunun eğitime aktarılacağını, Hindistan’da 25 milyon çocuk ve kadına yardım edecek bir anlaşma imzalandığını söyledi.

Infantino, statlarda ve çevresinde alkollü içecek satışının yasaklanmasıyla ilgili soruya, “Eğer Dünya Kupası ile ilgili en büyük meselemiz buysa derhal istifa eder ve dinlenmek için kıyıya giderim. Dünya Kupası’nda alınan her karar Katar ve FIFA’nın ortak kararıdır. Katar’da alkol satın alabileceğiniz ve taraftarların alkol tüketebileceği birçok taraftar bölgesi olacak. Günde üç saat boyunca bira içemezseniz, hayatta kalacağınızı düşünüyorum” karşılığını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu