Ekonomi

Fed bu yıl faiz indirecek mi? Beklentiler ötelenmeye devam ediyor

Investing.com – Fed yetkililerinden ABD Merkez Bankasının bu yıl faiz indiriminde aceleci davranmayacağına dair görüşler gelmeye devam ediyor. Bu hafta açıklama yapan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise enflasyon hedeflerine bağlı olarak merkez bankasının faiz artırımını düşünebileceğini söyleyerek konuyu farklı bir boyuta taşıdı.

Yatırım dünyasında öne çıkmak ve kazancınızı artırmak için InvestingPro ile tanışın! Şimdi %20’ye varan indirimden faydalanın. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Bostic: “Enflasyondaki ilerlemenin durması halinde faiz artırımına açığım”

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, enflasyonun ABD Merkez Bankasının %2’lik enflasyon hedefinde bir sapma olması durumunda faiz artırımını düşünmesi gerekeceğini ifade etti.

Bostic, enflasyondaki düşüşün durması ya da ters yönde hareket etmesi halinde buna yanıt olarak faiz artırımının bir seçenek olarak gündeme gelebileceği söyledi. Atlanta Fed Başkanı, mevcut sıkılaşma seviyesinin hedefi tutturma noktasında yeterli olmadığının görülmesi durumunda faizi artırmaya açık olduğunu ifade etti.

Raphael Bostic, güncel durumu da değerlendirirken %2’lik hedef ulaşmanın beklenenden daha yavaş gerçekleşeceği görüşünü yineledi. Buna bağlı olarak faiz indirimi konusunda aceleci olmadığını söyleyen Bostic, yıl sonuna kadar bir faiz indirimi beklemiyor.

Kashkari, bu yıl faiz indirimine gerek olmadığını düşünüyor

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed’in faizi düşürme konusunda “gerektiği kadar” beklemesi gerektiğini söyledi ve bunun gelecek yıla kadar bile sürebileceğini ifade etti.

Sabırlı olunması gerektiği mesajını veren Kashkari, %2’lik enflasyon hedefinin tutacağına dair ikna olunması gerektiğini vurguladı.

New York Fed Başkanı John Williams da faiz konusunda “aciliyet olmadığı” mesajını veren isimler arasında. Williams, mevcut faiz oranlarının hedeflere kademeli olarak ulaştıracak noktada olduğunu düşünüyor.

Rieder, Fed’in 2024’te faizi indirmeme ihtimali olduğunu düşünüyor

Varlık yönetim şirketi BlackRock’ın Küresel Sabit Gelir Baş Yatırım Sorumlusu (CIO) Rick Rieder, CNBC’ye verdiği bir röportajda Fed’in bu yıl faiz oranlarını düşürmeme ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Bunula birlikte Rieder, merkez bankasının yıl içinde “bir veya iki faiz indirimi” uygulamayı tercih edeceğine inanmaya devam ediyor. Enflasyonla ilgili görüşlerini de aktaran Rick Rieder, hizmet sektörü enflasyonunun aşırı yüksek olduğuna vurgu yaptı.

Euro Bölgesi’nde tam tersi bir görünüm söz konusu

ECB para politikası kararlarında etkili bir isim olan Olli Rehn, Fed kanadından gelen yorumların aksine Haziran ayının ECB’nin faiz oranlarını düşürmeye başlaması için uygun bir zaman olabileceğini söyledi.

Rehn, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Enflasyonun %2’lik hedefimize yaklaşmaya devam edeceğinden emin olmamız koşuluyla, Haziran ayında para politikası duruşunu gevşetmeye başlamak ve faiz oranlarını düşürmek için zaman olgunlaşacaktır.”

EUR/USD paritesinde son durum


Fed’den faiz indirim beklentilerinin ötelenmesine neden olan görüşlerin gelemeye devam etmesi öte yandan ise ECB’nin faiz indirimine yakın bir duruş sergilemesi, EUR/USD paritesinin de aşağı yönlü hareket etmesine neden oluyor.

EUR/USD paritesi, bu hafta 1,06 sınırına kadar gerilerken en son Ekim 2023 döneminde gördüğü fiyat seviyesine geriledi. Hafta boyunca ise düşük oranlı tepki alımları görünürken parite, güncel durumda 1,065 seviyesinde hareket ederken düşüş eğilimini koruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu