Haber

Elazığ depreminde hayatını kaybedenler saat 04.17’de anıldı

Elazığ depreminde hayatını kaybedenler saat 04.17’de anıldı

ELAZIĞ – Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için Elazığ’da anma programı ve değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Elazığ’da AFAD İl Müdürlüğü tarafından 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için anma ve değerlendirme toplantısı düzenlendi. AFAD binasında düzenlenen programda Elazığ Valisi Ömer Toraman bilgi verdi. Depremin yıl dönümünde yapılan eylemler hakkında.

Elazığ’ın deprem sırasında büyük bir yıkım yaşamadığını ancak ciddi hasar gördüğünü belirten Elazığ Valisi Ömer Toraman, “İl genelinde 11 bine yakın binanın ağır hasar gördüğü bildirildi. Bu aslında düşük bir rakam gibi görünebilir” dedi. diğer illerdeki büyük yıkım ama tek başına değerlendirdiğimizde çok büyük bir hasara tekabül ediyor. 2020 depreminde Elazığ’da yaklaşık 19 bin bina ciddi hasar gördü. Bu da bizim binalarımızda neredeyse yarıdan fazlasına ulaşan ağır hasar tespit edildiği anlamına geliyor. 2020 depremlerinin yüzde 90’ı yığma, yüzde 10’u ise betonarme yapılardır. Bu da bize yıkılan binaların imalat geçmişi olan eski yapılar olduğunu gösteriyor. Depreme dayanıklı bir yapı stoğu oluşturmadığımız sürece depremde bu yapıların yıkılması veya ağır hasar görmesi ile karşı karşıya kalmaya devam edeceğiz. 2020 Elazığ depreminden sonra yaklaşık 19 bin, 2023 depreminde ise 11 bin olmak üzere yaklaşık 30 bin kişi risk altında. 2020 depreminin 2023 depremindeki yıkımı azalttığını düşünüyoruz. Yüce Allah her iki depremde de Elazığ’ı korudu. “2020 depreminin ardından tüm afetlerde olduğu gibi devletimizin ve milletimizin seferberliği sonucu Elazığ’ın diğer illerden takviye edilmesi, başta İçişleri Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve Turizm Bakanlığı olmak üzere bakanlıklarımızın ilgisi, İklim Değişikliği ve yürütülen faaliyetlerle 2023 depremine daha dayanıklı bir il olarak girmenin avantajını yaşadık” dedi. .

Değerlendirme toplantısına Elazığ Valisi Ömer Toraman, Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Aşkın Yeğin, AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu