Ekonomi

Dörtyol ve Ceyhan terminallerinde petrol tahliye işlemleri yeniden başladı

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremin ardından tedbir amaçlı durdurulan petrol terminallerinde faaliyet başladı.

Boru Sınırları ve Petrol Taşımacılık AŞ (BOTAŞ), Dörtyol ve Ceyhan terminallerinde ham petrol yükleme ve boşaltma işlemlerinin yeniden başladığını duyurdu.

“Batman Dörtyol Ham Petrol Boru Hattı’nda gerekli kontroller yapıldı”

BOTAŞ’ın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından tedbir amacıyla petrol akışının durdurulduğu Batman Dörtyol Ham Petrol Boru Hattı’nda gerekli incelemelerin yapıldığı belirtildi.

Dörtyol Terminali’nde ham petrol yükleme ve boşaltma işlemleri yeniden başladı.

Açıklamada, depremin ardından 39 saat sonra sistemin yeniden devreye alındığı ve Dörtyol Terminali’nde ham petrol yükleme ve boşaltma işlemlerinin yeniden başladığı belirtildi.

Öte yandan tedbir amaçlı terminalde durdurulan FSRU operasyonları depremden 6 saat sonra başlatıldı. Aynı şekilde, tedbir amaçlı petrol akışının durdurulduğu Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattı Sınır Sisteminde de depremin ardından 42 saat içinde tüm kontroller tamamlanarak, pompalama operasyonları ile ham petrol yükleme ve boşaltma işlemleri yeniden başlatıldı. Ceyhan Terminali. Bu çerçevede deprem sonrası 3. tanker yükleme operasyonu sorunsuz olarak devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu