Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantılarını Yeniden Yapılandırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Kurulu Toplantılarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Ortak Bildiri’yi imzaladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Mısır’ın başkenti Kahire’de, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile iki ülke arasındaki iş birliğine ilişkin ortak deklarasyona imza attı.

Türkiye ile Mısır arasında köklü, ortak tarihi ve kültürel bağların bulunduğuna dikkat çekilen bildiride, Türkiye Cumhuriyeti ile Mısır Arap Cumhuriyeti’nin, iki ülkenin ortak çıkarlarına hizmet edecek dayanışma ve iş birliğini geliştirmeyi amaçladığı belirtildi. ve halkları ile kendi bölgelerinde ve ötesinde barışı, istikrarı ve refahı teşvik ediyoruz. Güçlü bağlarını her alanda daha da güçlendirme kararlılıklarını teyit ettikleri vurgulandı.

Buna göre, iki ülkenin cumhurbaşkanları bir sonraki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Kurulu toplantılarına eş başkanlık yapacak. Kurul iki yılda bir dönüşümlü olarak Türkiye ve Mısır’da toplanacak. Her toplantının çalışmalarının koordinasyonu ve gündemin hazırlanması iki ülkenin dışişleri bakanları tarafından üstlenilecek.

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’ne hazırlık amacıyla iki ülke dışişleri bakanlarının eş başkanlığında diğer ilgili bakanlık ve kurumların üst düzey yetkililerinin bir araya geleceği Ortak Planlama Kümesi toplantıları gerçekleştirilecek.

Türkiye ile Mısır arasında birçok alanda işbirliği olacak

Türkiye ile Mısır arasında imzalanan anlaşma kapsamında “siyasi ve diplomatik, ekonomi, ticaret, bankacılık ve finansal hizmetler, yatırımlar, ulaştırma, havacılık, denizcilik, turizm, sağlık ve çalışma, güvenlik, askeri ve savunma sanayi, her türlü mücadele Organize suç ve terörizmle mücadelede kültür, eğitim, bilim ve teknoloji, enerji, madencilik, tarım, çevre, ormancılık, konut ve kentsel dönüşüm, iklim değişikliği, iletişim ve bilişim, konsolosluk işleri alanlarında işbirliği yapılacak.

Bu alanlarda işbirliğinin etkinleştirilmesi amacıyla her iki ülkenin dışişleri bakanları ve diğer ilgili bakanları, gerekli Mutabakat Zaptı ve Mutabakat Zaptı’nın hazırlanması ve bunların onaylanması ve onaylanması için gerekli iç süreçlerin tamamlanması için gerekli tüm önlemlerin koordinasyon içinde alınmasıyla görevlendirildi. uygulama. – KAHİRE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu