Yaşam

Beatles’ın Son Şarkısı ‘Now and Then’ Bir Numaraya Ulaştı

John Lennon’un yazdığı; Paul McCartney, George Harrison ve Ringo Starr’ın dokunuşlarıyla şekillenen ve 45 yıl sonra Paul ve Ringo tarafından son haline getirilen Beatles’ın son şarkısı “Now and Then” geçtiğimiz hafta dinleyicilerle buluştu.

“Şimdi ve Sonra”nın yayınlanmasından sekiz gün sonra Beatles listelerde bir numaraya geri döndü. Müzik dünyasının efsane dört kişilik grubu, iki üyesinin ölümüyle bir ilke imza attı.

ŞİMDİ VE SONRA İLE 18. İLK YER

Beatles, son şarkıları “Now and Then” ile genel listelerde zirveye çıkan 18. şarkısıyla bir numaraya ulaşarak Birleşik Krallık liste rekorunu kırdı.

John Lennon’ın 1970’lerin sonunda yazdığı orta tempolu şarkısı “Now and Then”in yayımlanan kaydı, müziğin orijinal demo kaydının George Harrison’ın 1994’te kaydettiği gitar sesiyle ve kaydedilen yeni parçalarla birleştirilmesiyle oluşturuldu. Paul McCartney ve Ringo Starr tarafından.

TEKNOLOJİK EKSİKLİKLER NEDENİYLE RAFTA OLDU

John Lennon şarkıyı 1970’lerin sonunda, 1980’de vurulup öldürülmeden birkaç yıl önce evde kaydetti. Lennon’ın karısı Yoko Ono da bu kaseti 1990’ların başında McCartney’ye verdi ve o da daha sonra George Harrison’la kayıt üzerinde çalıştı. ve Ringo Starr.

Üçlü, kasetin ses kalitesinin düşük olmasının, özellikle de Lennon’ın piyano eşliğinin ön plana çıkmasının şarkıyı değerlendirmelerine engel olduğuna karar vererek rafa kaldırdı.

Nitekim Lennon’ın sesini orijinal kayıttan ayıracak doğru bir yazılım 2022 yılına kadar mevcut değildi. Son olarak teknolojik koşullar izin verdikten sonra kayıt temizlendi, Ringo Star ve McCartney’nin düzenlemeleri eklendi ve son haline kavuştu.

“BU İLK YERİ SEVDİM!”

McCartney, müziğin listelerde zirveye çıkan başarısı hakkında şunları söyledi: “Akıllara durgunluk veren bir şey. Şaşırdım. Benim için de çok duygusal bir an. Buna bayıldım!” İfadesini kullandı.

YAPAY ZEKA İLE KLİP KAYDEDİLMİŞTİ

Öte yandan yapımı 45 yıl süren ve geçen yıl son halini alan müzik için ünlü yönetmen Peter Jackson da bir video çekti. Yüzüklerin Efendisi sinemalarının yönetmeni Jackson tarafından çekilen klip, The Beatles’ın resmi YouTube kanalında yayınlandı. Klipte İngiliz grubun daha önce hiç görülmemiş görüntüleri yer aldı. Yönetmen Jackson, gerçek görüntüler kullanarak video çekmek istediğini belirterek, “The Beatles videosunun her karesi gerçek olmalı” dedi.

KLİP ELEŞTİRİ

Paul McCartney, Ringo Starr ve merhum John Lennon ile George Harrison’ın yer aldığı klip, sosyal medya kullanıcılarından karışık tepkiler aldı.

John Lennon ve George Harrison’ın eski görüntüleri kullanılarak çekilen klipte müzisyenlerin yeterince gerçekçi görünmemesi eleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu