Haber

Bakan Kirişci: Tüm sığırları şap hastalığına karşı aşılamamız gerekiyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’de ilk SAT-2 serotip şap hastalığı vakasının tespit edildiğini duyurdu. Ülke genelinde alarm verilirken, 8 işyerinin karantina altına alındığı belirtildi.

“AŞILAMA HIZLI BİR ŞEKİLDE YAPILACAK”

Şap hastalığı ile ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, aşılamanın hızla gerçekleştirileceğini bildirdi. Bakan Kirişci, büyükbaş hayvanların aşılanmasının değerli olduğunu belirterek, “Gerekli aşılar üretildi, aşılama hızla yapılacak. Tabii Türkiye bir yandan AB ile temas halinde, diğer yandan Avrupa’daki kendi birimleriyle. dünyanın hayvan sağlığı birimleri ile. 8 Mart’ta burası da direkt bilgilendirildi.” sözlerini kullandı.

“ŞU ANDA VATANDAŞIMIZI TAŞIYACAK HİÇBİR DURUM YOK”

Kirişci, “Bundan sonra biz Bakanlık olarak buna göre SAT2 serotip noktasında aşılar ürettik. Bu aşılar sığırlarımızda kullanılacak. Şu anda vatandaşlarımızın endişelenecek, endişelenecek bir durumu yok.

“BÜTÜN BÜYÜK HAYVANLAR AŞILANMAK ZORUNDADIR”

Sadece biz değil, özel sektörümüzün altyapısı da bu konuda kullanılıyor. Hayvan hareketleri de kaçınılmaz olarak durduruldu. Türkiye’nin mevcut hayvan popülasyonunda sığırlarımızın tamamı bu aşı ile aşılanmak zorundadır.

“CANLI HAYVAN PAZARLARI KAPALI”

Erzurum’da Avrupa’nın en büyük hayvan pazarı olan Doğu Anadolu Hayvan Hali’nde de sıkı önlemler alınıyor. Erzurum’dan diğer illere sevkiyatlar durduruldu ve hayvan hareketini önlemek için hayvan halleri kapatıldı.

“HAYVAN PAZARLARINDA ENFEKTE EDİLMİŞTİR”

Yine çok sayıda hayvanın bulunduğu canlı hayvan pazarlarında dezenfeksiyon çalışmaları yapılacak. Öte yandan Türkiye’de çok hızlı bulaşma riski taşıyan şap hastalığına önlem olarak veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve teknisyenlerinin izinleri bir sonraki duyuruya kadar iptal edildi.

kalkandereajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu