Ekonomi

Bakan Dönmez, deprem bölgesindeki hasarsız binalara doğalgaz getirildiğini belirtti.

Enerji ve Normal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından doğal gaz dağıtım şirketlerinin il ve ilçe merkezlerindeki dağıtım şebekelerinde gerekli denetimleri yaptığını belirterek, “Hasarlı yerler dışında binalara doğalgaz getirdik, ağır hasarlı alanlar ve hasarlı yapılar.” söz konusu.

Dönmez, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Adıyaman Bölge Müdürlüğü’nde yaptığı açıklamada, depremlerin ardından denetim amaçlı petrol üretim faaliyetlerinin durdurulduğunu hatırlatarak, 290 kuyudan 286’sının yeniden üretime açıldığını, inceleme ve yeniden işletmeye alındığını söyledi. kalan 4 kuyuda ise çalışmalar devam etmektedir.

TPAO’nun Adıyaman’da yaklaşık 2 bin 680 çadır ve 214 konteyner tahsis ettiğine işaret eden Dönmez, bölgede 2 bin konteynerlik konteyner kent planlandığını söyledi.

Elektrik tarafında iletim ve dağıtımdaki çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını kaydeden Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

“Sadece hasarlı bölgelere ve hasarlı yapılara elektrik veremiyoruz. Doğal gazda Boru Hatları ve Petrol Taşıma AŞ ana iletim sınırlarındaki arıza ve hasarlar ilk 5 gün içinde tamamlandı, şehir girişlerine doğalgaz arzı sağlandı. Doğalgaz dağıtım şirketleri de il ve ilçe merkezlerimizde dağıtım şebekelerini işlettiler.Hızlı bir şekilde denetimini yapıp teste tabi tuttular.Doğalgazı hasarlı alanlar, ağır hasarlı alanlar ve hasarlı yapılar hariç binalara ulaştırdık. • Teknik ekiplerimizi arayarak arayabilir, ekiplerimiz daire iç tesisatını kontrol ederek herhangi bir sorun olmadığında gaz veya elektrik teminini sağlayacaktır.”

Maden Tetkik ve Arama (MTA) kurumunun Türkiye’deki canlı fay sınırlarını haritalandırdığını hatırlatan MTA, depremin ilk anından itibaren teknik ekiplerini sahaya göndererek fay üzerinde çatlakların oluştuğu noktalarda gözlem ve incelemelerde bulundu. yüzeyde işaretlerin olduğu yerlerde, zaman zaman dronlarla, zaman zaman yaya olarak. Ölçümleri yaptılar. Bu depremin etkilerini böyle bildirdiler. Bu çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz ilgili kurumlarla paylaşılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu