Haber

Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşları Kars’ta oy kullandı

KARS ve çevre illerde yaşayan Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşları, cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gitti. Mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yeniden aday olduğu seçimde, 7 yıl boyunca Azerbaycan’ı yönetmek için 7 aday yarışıyor.

Oy verme işlemi, Kars Azerbaycan Başkonsolosluğu’nda kurulan sandıkta saat 08.00’de başladı. Azerbaycan’da Ermeni güçlerinin işgalinden kurtarılan Karabağ’da yaklaşık 30 yıldır ilk kez sandık kurulması nedeniyle ‘Zafer seçimleri’ olarak nitelendirilen seçimler için Kars’ta oy verme işlemleri saat 19.00’a kadar devam edecek.

Kars, Ardahan, Ağrı, Artvin, Adıyaman, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Hakkari, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Malatya, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Trabzon, Tuncel ve Van vatandaşları Kars Başkonsolosluğu’na gelerek oylarını kullandı. Türkiye’deki Azerbaycan vatandaşları Kars, Ankara ve İstanbul’da kurulan sandıklarda oy kullanabilecek.

‘ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN’

Saat 19.00’da sona erecek Cumhurbaşkanlığı seçimi için tüm Azerbaycan vatandaşlarını sandıklara davet eden Azerbaycan Kars Başkonsolosu Işığı Guliyev, “Azerbaycan Cumhuriyeti’nde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri için Kars Başkonsolosluğumuzda sandık kurduk. Türkiye’nin 28 ilinde hizmet veren Kars Başkonsolosluğu bu illerde yaşayan insanlardan sorumludur.Vatandaşların burada oy kullanabilmesi için her türlü imkânı sağlamıştır.Şunu belirtmek isterim ki, 44 gün süren savaşın ardından, Muzaffer Başkomutan işgal altındaki tüm topraklarımızı işgalden kurtararak bugünkü seçimlerin Azerbaycan genelinde yapılmasını sağladı. Tüm Azerbaycan vatandaşlarımızı gün sonuna kadar oy vermeye davet ediyorum, onlar da kendi başlarına oy kullansınlar.” Duygularını sandıkta yansıtıyorlar. Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

‘HERŞEY GÜZEL VE ​​GÜZEL OLACAK’

Seçimlere katılmak için Kars’a gelen Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencilerinden Azerbaycan vatandaşı Ofelya Babayeva, “Bugünkü seçimler Azerbaycan ve bizim için önemli. Bir vatandaş ve öğrenci olarak seçime katılmaktan çok mutluyum. Burada seçim var. Şeffaf bir şekilde ve kanunlarımıza uygun olarak yapılan bu seçime katılmaktan da büyük mutluluk duyuyorum.” “Ben bir seçim yaptım. Umarım her şey yolunda gider” dedi.

Seçime katılan ve oy kullanan Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencilerinden Faig İsav, bu yılki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu ve seçimlerin şeffaf bir şekilde yapıldığını söyledi.

‘BU SEÇİME BÜYÜK ONURLA KATILDIM’

30 yıldır Kars’ta yaşayan ve ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimine katılan Kafkas Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Hacali Necefoğlu, “Bugün hayatımın en anlamlı günlerinden biri. Türkiye’de yaşadığım 30 yıl boyunca Azerbaycan vatandaşı olarak ilk kez Azerbaycan’da cumhurbaşkanlığı seçimine katılma fırsatı buldum. Bugünkü seçim Azerbaycan bağımsızlığını kazandığından bu yana seçimler işgalden arındırılmıştır. “Bu nedenle tüm topraklarımızda yapılmadı ama bugün işgalden kurtarılan topraklar da dahil olmak üzere Azerbaycan’ın her yerinde cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılıyor.” . Aynı zamanda Azerbaycan toprağı olan Kars Başkonsolosluğu binasında da seçimler yapılıyor. Bu seçime büyük bir onurla katıldım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu