Ekonomi

Asya Hisse Senetleri Alım Ağırlıklı İzlendi

Asya borsaları alım seyri izledi.

Değerli merkez bankalarının para politikası kararlarının açıklandığı haftanın son gününde küresel piyasalar olumlu bir seyir izlerken, Japonya Merkez Bankası (BoJ) getiri eğrisi hedef aralığını artı/eksi yüzde 0,5 ve politika faizini sabit tuttu. eksi yüzde 0,1’de.

Emtia fiyatlarındaki artışlardan etkilenmesine rağmen Japonya ekonomisinin büyümeye devam ettiğini belirten BoJ karar metninde, “Enflasyondaki artış hızı bir süre öncesine göre yavaşladı. Enflasyon beklentileri değişmemiş gibi görünüyor.” terimler kullanıldı.

Metinde, Japon ekonomisinin yılın ikinci yarısında güçleneceğinin öngörüldüğü belirtilirken, bu dönemden itibaren gelir ve gider döngüsünün hızlanacağı öngörülüyor.

Analistler, bir süredir dünya ekonomilerinin en önemli sorunu olan enflasyonun sınırlı da olsa gerilemeye devam ettiğini belirterek, para politikalarına ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini belirtti.

Bugün Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,66 artarak 2 bin 625 puana, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,6 artarak 3 bin 272 puana yükseldi.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,66 artışla günü 33 bin 706 puandan kapatırken, dolar/yen paritesi yüzde 0,3 artışla 140,7 seviyesinde işlem görüyor.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,4 artışla 63.177 puana yükselirken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi 1.3 artışla 20.081 puana yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu