Haber

AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden: Diyarbakır’a 5 Milyon Turistin Gelmesini Hedefliyoruz

AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Halis Bilden, “Geçen yıl ülkeyi 55 milyon turistin ziyaret ettiği açıklandı. Bunun 5 milyonu neden Diyarbakır’da olmasın? Yatak sayısını 25 bine çıkardığımızda turist sayısı da artıyor” dedi. Kolayca 5 milyona ulaşacağız.” söz konusu.

Merkez Kayapınar ilçesindeki bir otelde düzenlenen programda Bilden, kente yönelik hedefledikleri çalışmaları anlatarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yaklaşık 30 yıl kamuda çalıştığını ve üst düzey görevlerde bulunduğunu belirten Bilden, bu görevlerde bulunduğu süre boyunca şehre olan ilgisini hiç kaybetmediğini söyledi.

“Belediye olmayı arzulamamın en büyük sebebi bilgi ve tecrübemi doğduğum şehre aktarmaktır.” Bilden, bölgenin ve Diyarbakır’ın kültürel yapısını ve envanterini çok iyi bildiğini, şehre çok şey katabileceğini belirtti.

“5 yıl içinde tüm burçları restore edeceğiz”

Seçime kadar her hafta küme halinde projelerini açıklayacaklarını belirten Bilden, bu hafta kültür ve turizmle ilgili projelerini açıklayacaklarını belirtti.

Bilden, “Tüm önemli kararları halkımızla birlikte alacağız. Hiçbir zaman masaların başında durup bu böyle olur” diye karar vermeyeceğiz. Biz Diyarbakır’ı halkımızla birlikte yönetmek istiyoruz, yöneteceğiz. öyledir inşaAllah.” dedi.

Surların kısmen yayalaştırılmasıyla ilgili çok önemli bir projeleri olduğunu belirten Bilden, şöyle konuştu:

“1932 yılında Sur’un Mardinkapı ve Dağkapı tarafları o dönemin yöneticileri tarafından bahane edilerek ve eleştirilerek yıkıldı. Öncelikle yıkılan kısımları aslına uygun olarak inşa edeceğiz. Yaklaşık 5 yıldır surlarda ciddi bir çalışma var ve güzel bir şekilde ilerliyor. Devam edeceğiz. Kale’de 18, diğer surlarda ise 82 burç var. 5 yıllık bir sürede burçların tamamını restore edeceğiz. 100 burcun fonksiyonlarını tüm vatandaşlarımızla istişarede bulunarak, diledikleri gibi çalışır hale getireceğiz. Raylı sistem titreşim yarattığı için Duvarın iç kısmına raylı sistem kurmayacağız. “Meclis de ilk başta bunu reddetti. . Lastik tekerlekli araçları kullanarak bir halka oluşturacağız.”

Belediye başkanı seçilmesi halinde kendi yetkisindeki imkanları ve merkezi hükümetin imkanlarını kullanarak şehrin turizm alanında gelişmesi için elinden geleni yapacağını belirten Bilden, şehrin potansiyelinin çok yüksek olduğunu ifade etti. yüksek.

Bilden’ın açıklaması şu şekilde:

Geçen yıl ülkeyi 55 milyon turistin ziyaret ettiği açıklandı. Bunun 5 milyonu neden Diyarbakır’da olmasın? İnanç turizmi konusunda birçok tartışmamız var. Turistlerin konforlu konaklaması için kaliteli odalara ihtiyaç vardır. 8 bin 700 civarında yatağımız var. Buna kamu kurumlarının misafirhaneleri de dahildir. Bunun 3 katına çıkıp en az 20, 25 binlere ulaşması lazım. 5-10, 5 yıldızlı otellerin yapılması lazım. Şu ana kadar bazı sorunlar nedeniyle yatırımcılar gelmiyordu ama birkaç yıldır çok rahattık. Şehrimiz huzura kavuşunca çok sayıda yatırımcı geliyor. Başkanlığım süresince buna liderlik edeceğim. Bunu 25 bin yatağa çıkarırsak turist sayısı rahatlıkla 5 milyona ulaşır. “Şu anda 1 milyona yakın yerli ve yabancı turist şehrimize geliyor ve bu bize yakışmıyor.”

Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Bilden, kentteki yeni yerleşim yerlerinde sorunlu alanların fazla olmadığını ancak bina stoğunun yenilenmesine yönelik projelerin bulunduğunu kaydetti.

“Tramvay artık modern şehirlerde bir ulaşım aracı”

Şehrin ulaşımını kolaylaştıracak projeleri olduğunu anlatan Bilden, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tramvay artık modern şehirlerin ulaşım aracıdır. Daha önce arkadaşlarımız da dile getirmişti, 14 kilometrelik bir hat öngörülüyor. Dağkapı’dan başlayıp Araştırma Hastanesi’ne kadar gidiyor. Biz bu projeyi revize ediyoruz. Bu olacak. İkinci bir mevki Şanlıurfa yolundan yeni TOKİ konutlarına kadar olacak. Üçüncü olarak mevcut şehrin içinden geçen bir tren hattımız var. Bunu da yapacağımız raylı sisteme entegre etmeye çalışıyoruz. Projemiz devam ediyor, biz Büyük bir kısmını tamamladık. Banliyö şeklinde, Bismil’de ya da Ergani’de daha çağdaş ve hızlı olanı 25 dakika içinde buraya gelebilecek bir formda. Bunu entegre ettiğimizde şehrimiz ulaşım anlamında rahat bir nefes alacak” dedi.

AK Parti’nin temel felsefesinin millet iradesinin üstünlüğü olduğunu belirten Bilden, sandık sonucuna saygı duyacaklarını söyledi.

İçişleri Bakanlığı tarafından belediyelere yapılan atamaya değinen Bilden, bunun belli bir zorunluluktan kaynaklandığını açıkladı.

Ana dilinin Kürtçe olduğunu, devletin Kürtçeyle ilgili programlar açtığını ve öğretmen atadığını kaydeden Bilden, öğrencilerin Kürtçeyi seçmeli ders olarak seçmelerinde ve halkın orijinal dilini öğrenmelerinde bir sorun olmadığını söyledi.

Programa AK Parti İl Başkanı Mehmet Raşit Ocak da katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu