Haber

4 yılın rekoru kırıldı: Geçen ay en sıcak ocak ayıydı

Ocak 2024’te dünyanın ortalama yüzey hava sıcaklığı 13,14 derece olarak ölçülmüştü.

ÖNCEKİ REKOR SADECE 4 YILDA KIRILDI

Bu ölçümün Ocak ayı için 1991-2020 ortalamasının 0,70 derece, 2020 yılında kaydedilen bir önceki en sıcak Ocak ayı ortalamasının ise 0,12 derece üzerinde olduğu belirtildi.

Öte yandan, son 8 ayın üst üste kaydedilen en sıcak aylar olduğu belirtilirken, son 12 ayda (Şubat 2023 – Ocak 2024) küresel ortalama sıcaklığın yıllık ortalama sıcaklığın 0,64 santigrat derece üzerinde ölçüldüğü bildirildi. 1991-2020 ortalaması.

SICAKLIKLAR BÖLGELERE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR

Avrupa’da geçen ay sıcaklıklar kuzey ve güney bölgelerde farklılık gösterdi. İskandinav ülkelerinde 1991-2020 ortalamasının oldukça altında seyreden sıcaklıklar, güney ülkelerinde bu ortalamanın oldukça üzerinde ölçüldü.

Sıcaklıklar Doğu Kanada, Kuzeybatı Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya’da ortalamanın oldukça üzerindeydi; Batı Kanada, Orta Amerika ve Doğu Sibirya’nın büyük bölümünde ise ortalamanın altındaydı.

‘TEK YOL SERA GAZI EMİSYONLARINI AZALTMAKTIR’

Açıklamada ifadelerine yer verilen Copernicus İklim Değişikliği Servisi Yönetici Yardımcısı Samantha Burgess, “Küresel sıcaklıklardaki artışı durdurmanın tek yolu sera gazı emisyonlarının hızlı bir şekilde azaltılmasıdır.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu