Ekonomi

“2030’da su kıtlığı çeken ülkeler arasında olabiliriz”

Bakan Yumaklı, “Su Verimliliği Seferberliği Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.

Bakan Yumaklı’nın açıklamaları şöyle:

– 2030 yılında su kıtlığı çeken ülkeler arasına girebiliriz. Su verimliliğini ulusal bir politika haline getirmeyi hedefliyoruz. Kentsel, tarımsal ve bireysel su kullanımına ilişkin ulaşmak istediğimiz hedeflerimiz var. Önümüzdeki 10 yılı kapsayan eylem planımızı yayınladık.

-Yağmur suyu hasadı ve gri su ile ilgili tip projeler hazırlandı. Toplumun her kesiminde farkındalık yaratmak amacıyla eğitim faaliyetlerine başladık. Tarım Kanununu suyu merkeze alacak şekilde yeniden düzenledik.

– Belediyelerin su kayıplarını azaltmasını, alternatif su kullanmasını, çiftçilerin ise buharlaşmanın az olduğu dönemlerde modern sulama kullanmasını bekliyoruz.

-Sizlerle başlattığımız toplantılarımız su verimliliği seferberliğini yeniden kamuoyunun gündemine taşımaya devam edecektir. Paydaşlarımızla su konusunda su zirvesi düzenleyeceğiz.

-Üniversitelerimizde gençlerle bir araya gelerek geleceğin yöneticilerini sürece dahil edeceğiz. Sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek aktif rol almalarını sağlayacağız.

– Belirli bir dönemi kapsayan tek seferlik bir uygulama değildir. Bu nedenle sizler aracılığıyla ulaştığımız vatandaşlara bir davetimiz var; Artık harekete geçme zamanıdır. “Afete dönüşmeden riski birlikte yönetelim, bu seferberliğe bir damla olalım diyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu