Ekonomi

125 milyon dolarlık taç giyme töreninin pastası Türk şirketinden

İngiltere Kralı III. Charles, başkent Londra’daki tarihi Westminster Abbey Kilisesi’nde düzenlenen dini törenle taç giydi.

Kral Charles, Kudüs’ten getirilen kutsal yağla, tanıma, yemin, kutsama, taç giyme ve kuşaklama, tahta çıkma ve kınama olmak üzere 5 kısımda kutsanmıştı.

III. Yaklaşık 1,5 saat süren törende Charles, St. Edward’s Crown yerine imparatorluk tacını, kraliyet cübbesi ve pelerini yerine imparatorluk cübbesini giydi.

125 milyon dolara mal olduğu açıklanan taç giyme törenine Türkiye’yi temsilen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay katıldı. Törende hazırlanan pasta da bir Türk firmasının imzasını taşıyordu. Ülker Ailesi’nin 2014 yılında yaklaşık 3 milyar dolara satın aldığı United Biscuit, İngiltere tarihi yazmaya devam ediyor. United Biscuit’in amiral gemisi markalarından biri olan ve Kraliyet Ailesi’nin şekercisi olarak bilinen McVitie’s, bu kez Kraliyet Ailesi’nin taç giyme törenine damgasını vurdu.

Kraliçe Elizabeth’in doğum günleri başta olmak üzere birçok organizasyonda pasta kesen McVitie’s, Kral III. Ayrıca Charles’ın taç giyme töreni için pastayı hazırladı. Açıklamayı Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker yaptı.

Ülker, LinkedIn sayfasında şunları yazdı: “İngiltere’de bir pladis birimi olarak faaliyet gösteren United Biscuit, aynı zamanda ‘Royal Baker’ yani ‘Sarayın Fırıncısı’ ünvanını da taşıyor. Pladis’in şefi Robert Craggs’ın geçmiş yıllarda yapılan kraliyet pastalarından esinlenerek tasarladığı bu pasta, taç giyme törenlerine özgü kraliyet sembollerinden oluşuyor. Bir kraliyet tarihçisi ve ödüllü iki şekerci ile birlikte hazırlanan meyveli pastanın üzerinde porselen ve seramikten oluşan özel süslemeler de yer alıyor. Bu tarihi günde yüzlerce misafire ikram edilen pastanın mimarları olan McVitie’s ve pladis ekiplerini tebrik ediyorum! Böylesine değerli bir tarihi günün modülü olmak olağanüstü” dedi.

haber-inonu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu